11.10.2006 00:00

Divadlo Continuo zazářilo na Ukrajině, Bambušek pracuje v Mostaru

Praha 11. října (ČTK) - Čeští divadelníci nezahálejí a pokračují ve svých zahraničních aktivitách. Poté, co soubor Farma v jeskyni dostal v srpnu za inscenaci Sclavi/Emigrantova píseň prestižní ocenění na Fringe festivalu ve skotském městě Edinburgh, zazářilo Divadlo Continuo na Ukrajině. Další divadelník Miroslav Bambušek připravuje v těchto dnech svůj nový projekt v bosenském městě Mostar.

Hned poté, co mezinárodní soubor Continua zahájil přehlídkou svých aktuálních inscenací festival ...příští vlna/next wave..., odcestovali v prvním říjnovém týdnu jeho členové na Ukrajinu. Na festivalu Zlatý lev ve Lvově předvedli plenérové představení Daleko k dotýkání a nejnovější inscenaci Zatmění.

"Soubor tam letos hostoval už podruhé - opakované pozvání bylo dáno především velkým zájmem ukrajinských diváků," řekla ČTK Zuzana Bednarčiková z agentury Happy End Production. Continuo navíc ze Lvova přivezlo zvláštní cenu ředitele festivalu. Další jeho "štací" bude rakouské město Helfenburg a v polovině listopadu Vídeň. Pražské publikum uvidí inscenace Letokruhy a Zatmění 19. a 20. listopadu v Divadle Disk.

Nový projekt Miroslava Bambuška nazvaný Efekt nezúčastněného diváka se právě připravuje přímo v ulicích Mostaru a zabývá se fenoménem občanské angažovanosti v případě ohrožení. Bambušek jím chce propojit své dlouholeté zkušenosti s politickým divadlem s reálnou zkušeností lidí v této lokalitě. Proto spolupracuje s herci Mostarského divadla mladých, divadelní akademie Mostar a občany města.

"Výsledkem několikadenních příprav bude 25. října v budově dostavěné, avšak nikdy neotevřené banky premiéra inscenace Přišla chvíle jen pro tebe. Inscenace bude pracovat s prostředky pouličního divadla a jejím tématem bude menší pouliční incident, který zná z tramvaje, metra či ulice snad každý - útočník, oběť a my kolem," řekla ČTK Klára Procházková z pražského Divadelního ústavu. Podle ní vznikne i televizní dokument o této akci jako součásti projektu Invaze do Evropy 2006, který ústav organizuje.

Shodou okolností získali Bambušek i Divadlo Continuo ceny právě skončeného pražského festivalu Příští vlna. Bambušek se stal Osobností roku - především za projekt Perzekuce.cz, připravený v industriálním prostoru La Fabrika. Continuo dostalo festivalovou poctu v kategorii Producentský počin roku za realizaci letošního ročníku mezinárodního divadelního projektu Kratochvílení na zámku Kratochvíle a vzhledem k aktuální práci uměleckého šéfa Pavla Štourače.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK