16.11.2022 12:38

Divadlo D21 nastudovalo Krvavou svatbu

„Raději být mrtvý bez krve, než zůstat naživu bez srdce.“

První premiérou sezóny 2022/2023 s podtitulem Amputace srdce bude v Divadle D21 Krvavá svatba (1932). Jedna z nejslavnějších her španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy (1898–1936) bude uvedena v překladu Antonína Přidala a citlivé i radikální úpravě režisérky inscenace Diany Šoltýsové. Ta si ke spolupráci opět přizvala scénografku Agnieszku Pátou Oldak, na pohybovou spolupráci Iris Kristekovou a nově hudebníka Ibbyho.

Pro tvorbu Diany Šoltýsové je typická originální stylizace, výrazná hudební i pohybová složka a intenzivní herecký projev. Jsou jí vlastní tzv. ženská témata či nazírání silných příběhů z této perspektivy. Pracuje s minimalistickou scénografií a zřetelnými symboly. Na jevišti D21 vzniknou za zvuků romských lidových písní působivé scénické obrazy inspirované španělským venkovem, Lorcovými verši a okrajově také slavnými díly výtvarného umění. Jedním z východisek pro inscenační výklad byl bezesporu také současný stav světa poznamenaného válkou. Vize lidského společenství, které se ocitá náhle „bez mužů“, ale také ženský úděl v určitém – celkem nemilosrdném – společenském uspořádání, jsou tématy, která se v Krvavé svatbě zrcadlí.

O režisérce:
Divadelní herečka a v posledních letech též režisérka Diana Šoltýsová pochází ze západočeského Lokte. Vystudovala činoherní herectví na DAMU, diváci ji mohli vidět například v Městských divadlech pražských, v Komorní činohře, Činoherním klubu, 3D company, Městském divadle Mladá Boleslav či Městském divadle Kladno. Spolu s režisérem Martinem Vokounem vede už několikátý herecký ročník na VOŠH v Praze Michli. Kromě pedagogické práce byla její první režií inscenace Máma říkala, že bych neměla, která se v současné době reprízuje jako hostující inscenace také v D21. Dále inscenovala vlastní adaptace bestsellerů Vyhnání Gerty Schnirch Kateřiny Tučkové (3D company v Žižkovském divadle Járy Cimrmana) a Hana Aleny Mornštajnové (Klicperovo divadlo Hradec Králové). Výrazné byly také její originální komorní inscenace v rámci tzv. Barového divadla (Jenůfa za 31 minut, Medeia za 31 minut a další). S Divadlem D21 spolupracuje poprvé. Nedávno založila vlastní divadelní spolek jménem DIDIART.

Informace o inscenaci:
Krvavá svatba
Autor: Federico García Lorca
Překlad: Antonín Přidal
Inscenační úprava: Diana Šoltýsová, Jiří Koula
Režie: Diana Šoltýsová
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Hudba: Ibby
Výprava: Agnieszka Pátá Oldak
Pohybová spolupráce: Iris Kristeková
Hrají: Markéta Burešová j. h., Zuzana Částková j. h., Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Aneta Kalertová j. h., Barbora Kostkanová j. h., Jaroslava Košková j. h., Kateřina Kuboušková j. h., Kateřina Zapletalová j. h., Samuel Neduha
foto: Jarmila Štuková, foto – plakát: Michaela Škvrňáková
Premiéry: 25. listopadu a 26. listopadu 2022 v 19:30 v Divadle D21
Reprízy: 13. prosince, 17. ledna, 13. února, 8. března, 13. dubna, 11. května, 5. června atd.

Sezóna 2022/23
Amputace srdce
Lze žít bez srdce? Dá se o něj dobrovolně přijít? A co ho prostě odříznout? V této sezoně budeme mapovat osudy těch, kteří se za různých okolností rozhodli svá srdce umlčet, přesněji řečeno zkusili vypudit cit – a možná, že i soucit – ze svého života. Nebo za ním naopak jít i „přes mrtvoly“.  Projdeme klikatou cestou od lásky k nenávisti a třeba si sáhneme až do hloubi svého vlastního srdce.

Krvavá svatba
Federico García Lorca
Jedna z nejslavnějších her „básníka temné smrti“, strhující drama o lásce a vášni až za hrob. Od vzniku tohoto ikonického textu uplynulo již 90 let, stále má ale své kouzlo i moc promlouvat k srdci diváka v jakékoli době. Radikální výklad i úprava Lorcova textu pracuje se třemi podobami či životními stádii ženy. Současný svět poznamenávaný válkou nás vyprovokoval k zamyšlení, jak by vypadalo lidské společenství, které náhle přišlo o muže a jak by v takovém uspořádání mohly fungovat ženy. Zrcadlením světa Lorcových her s naší každodenní realitou vznikne neobvyklá a působivá scénická konfrontace.
Režie: Diana Šoltýsová
Premiéra: 25. a 26. listopadu 2022

Benešův posel
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Vůbec první divadelní zpracování tzv. Nečasovy mise! Autorský projekt osvědčeného režijně-dramaturgického tandemu, jinak též vůdčích osobností Divadla DRAK, kteří už v D21 stvořili úspěšné inscenace CLOUD a Emil čili O Háchovi. Tentokrát se tvůrci zaměří na další historické téma, které se však naší současnosti dotýká možná více, než bychom si přáli. To téma lze pracovně nazvat „muži kolem Mnichovské dohody”. Víme opravdu, jaké byly okolnosti onoho aktu „amputace pohraničí“? Kým byl Edvard Beneš, jakou roli v našich soudobých dějinách sehrál a obstál by jako politik i dnes?
Režie: Jakub Vašíček
premiéra: duben 2023

Pěna dní
Boris Vian, Jakub Šmíd
Komorní adaptace kultovního románu francouzského spisovatele a muzikanta. Lehkonohý, fantaskní, humorný i zdrcující výlet do krajiny srdce – do lehce absurdního světa, kde vodovodní potrubí obývají úhoři, z piana prýští alkohol a v plicích vám může vyklíčit leknín. Je to svět zdánlivě bez pravidel, ve skutečnosti je ale stejně neúprosný jako ten náš. Čeká vás oslava lásky, svobodné imaginace i memento toho, čemu nikdo z nás neujde, jakkoli máme přirozené sklony koupat se bezstarostně v „pěně dní“.
Režie: Jakub Šmíd
Premiéra: 26. a 27. května 2023

Off program (dosud známé termíny):
Noc divadel v D21 / sobota 19.11.2022 / 16:00–19:00
Přijďte na speciální rychlé rande s hrdiny i antihrdiny inscenací D21!

Komu zvoní Hana? / čtvrtek 15.12.2022 / 19:30
Zábavný a jedinečný divadelní tok-šok s Hanou a Ivanou. Hostem se srdcem na správném místě bude Edo Jaganjac, lékař a autor knihy Sarajevská princezna.

Divadlo D21

Autor článku: Kristýna Čepková; Foto: Jarmila Štuková

Divadlo D21 nastudovalo Krvavou svatbu

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.