29.04.2022 08:14

Divadlo DISK se v květnu promění v pláž

Nová inscenace v divadle DISK studentů třetího ročníku katedry alternativního a loutkového divadla si klade otázky udržitelnosti a zodpovědnosti vůči životnímu prostředí. V DISKU vytváří umělou pláž, na které studenti ve svých rolích přemítají nad tím, zda je dnes ještě zodpovědné jet na dovolenou k moři. Premiéra proběhne v pátek 6. května.

Tým režisérského tria Tobiáš Nevřiva, Viktor Prokop a Karol Filo se rozhodl věnovat svou absolventskou inscenaci tématu udržitelnosti. Scénografky Tereza Dostálová a Kristýna Khinová navrhly zobrazení pláže v netypickém prostoru.

Dovolená u moře, ale doma. Je nutné nechávat za sebou ekologickou stopu? Jedna hodina v tělocvičně, kterou si skupina mladých, zodpovědně uvažujících lidí svépomocí promění v pláž. Představení, které nás přiměje klást si spoustu otázek.

„Téma klimatické změny a její ignorování většinovou společností mě trápí dlouhodobě a je to vlastně pouze současná podoba strachu z budoucnosti. Strachu ze světa, který bude vlivem naší neřízené spotřeby daleko méně humánní než ten, ve kterém jsme se narodili,” uvádí jeden z režisérů, Tobiáš Nevřiva.

Scénografka Tereza Dostálová se rozhodla pojmout scénografii inscenace zodpovědně a velkou část rekvizit vypůjčila z organizace Upsych 316a, což je zjednodušeně řečeno společenství chorobně nemocných sběračů, takzvaně hromadičů. „Zkrátka věci jsou recyklované a vypůjčené, a když nejsou, mají pro to svůj důvod, mají totiž v inscenaci svůj vlastní plastový svět,” dodává scénografka Tereza.

Realizace projektu Pláž, který klade důraz na otázku zodpovědnosti vůči životnímu prostředí, byla zpočátku do jisté míry pozastavena kvůli válce na Ukrajině. Umělecký tým inscenace spolu s dalšími kolegy z katedry alternativního a loutkového divadla a následně i dalších kateder DAMU stál za vznikem projektu Studenti pro Ukrajinu, a již v prvních chvílích nepokojů neváhali aktivně vystoupit na podporu Ukrajiny.

Inscenační tým bude na začátku června čelit další výzvě, a to adaptaci na venkovní prostor. Druhá premiéra totiž proběhne 18. června na festivalu Divadelní léto pod širým nebem v Plzni, v jehož koprodukci inscenace vzniká.

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Kamila Opletalová