28.04.2022 10:47

Divadlo Drak: Hradecká kulturní pátračka přivítá první pátrače na Mezinárodní den rodiny

Od 15. 5. 2022, na Mezinárodní den rodiny, se zájemci opět mohou vydat poodkrýt zákulisí šesti hradeckých kulturních organizací. Projekt Hradecká kulturní pátračka vznikl roce 2021 z iniciativy Divadla Drak, které ke spolupráci přizvalo Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Muzeum východních Čech, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.

Projekt reflektuje dlouhodobou snahu všech zúčastněných po užším propojení významných kulturních institucí ve městě a zároveň nabízí rodinám s dětmi, dospívajícím i samotným dospělým zajímavou programovou alternativu pro letní měsíce. Ta se neváže jen na samotné instituce, ale její přidanou hodnotou může být i to, že provede zájemce zajímavými zákoutími středu města. Letošní sezóna přinese dvě novinky. První je, že na Patráčku se nově mohou vydat i školy a objednané skupiny, druhou je pak upravená verze Hradecké kulturní pátračky v ukrajinském jazyce.

„Po zkušenosti z loňského roku, kdy se na Hradeckou kulturní pátračku vypravila řada příměstských táborů a ukázalo se, že funguje dobře i pro organizované skupiny, rozhodli jsme se v letošním roce projekt spustit ještě před koncem školního roku a program nabídnout školám z Hradce Králové, ale i celé republiky. Jedná se totiž o jedinečnou příležitost, jak v jednom dni navštívit šest významných hradeckých kulturních institucí a zároveň si projít město, takže program mohou využít i mimohradecké školy v rámci školních výletů.

Zároveň na léto 2022 vzniká ukrajinská jazyková verze Pátračky. Všechny zapojené kulturní instituce již nyní nabízejí v rámci svých běžných programů i různé akce či aktivity pro ukrajinské uprchlíky. Hradecká kulturní pátračka je velmi dobrým prostředkem, jak je jednoduchou formou seznámit s městem, jeho kulturou a možnostmi, které jim jednotlivé organizace nabízejí. Můžeme jim tak napomoci v lepší orientaci ve městě, ale jejich integraci. Ukrajinská verze Pátračky cíleně pracuje i s tím, že se na ní pátrači naučí i pár jednoduchých českých slov a pojmů,“ představuje letošní novinky vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

Pátračka začíná v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží všechny potřebné informace a pracovní list s mapou. Další organizace už mohou navštívit v libovolném pořadí. V každé z instituci nebo jejím bezprostředním okolí čeká návštěvníky jedno stanoviště, na kterém mohou prostřednictvím interaktivní hry, úkolu, tajenky či rozřešením šifry získat nejen indicii pro své další pátrání, ale i zajímavé informace o samotné organizaci, jejím fungování a vybraných profesích.

Podrobnosti o akci najdou zájemci na www.hradeckakulturnipatracka.cz a termín si mohou dopředu zarezervovat na emailu rezervace@draktheatre.cz.

Divadlo Drak: Hradecká kulturní pátračka přivítá první pátrače na Mezinárodní den rodiny

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.