28.04.2022 10:47

Divadlo Drak: Hradecká kulturní pátračka přivítá první pátrače na Mezinárodní den rodiny

Od 15. 5. 2022, na Mezinárodní den rodiny, se zájemci opět mohou vydat poodkrýt zákulisí šesti hradeckých kulturních organizací. Projekt Hradecká kulturní pátračka vznikl roce 2021 z iniciativy Divadla Drak, které ke spolupráci přizvalo Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Muzeum východních Čech, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.

Projekt reflektuje dlouhodobou snahu všech zúčastněných po užším propojení významných kulturních institucí ve městě a zároveň nabízí rodinám s dětmi, dospívajícím i samotným dospělým zajímavou programovou alternativu pro letní měsíce. Ta se neváže jen na samotné instituce, ale její přidanou hodnotou může být i to, že provede zájemce zajímavými zákoutími středu města. Letošní sezóna přinese dvě novinky. První je, že na Patráčku se nově mohou vydat i školy a objednané skupiny, druhou je pak upravená verze Hradecké kulturní pátračky v ukrajinském jazyce.

„Po zkušenosti z loňského roku, kdy se na Hradeckou kulturní pátračku vypravila řada příměstských táborů a ukázalo se, že funguje dobře i pro organizované skupiny, rozhodli jsme se v letošním roce projekt spustit ještě před koncem školního roku a program nabídnout školám z Hradce Králové, ale i celé republiky. Jedná se totiž o jedinečnou příležitost, jak v jednom dni navštívit šest významných hradeckých kulturních institucí a zároveň si projít město, takže program mohou využít i mimohradecké školy v rámci školních výletů.

Zároveň na léto 2022 vzniká ukrajinská jazyková verze Pátračky. Všechny zapojené kulturní instituce již nyní nabízejí v rámci svých běžných programů i různé akce či aktivity pro ukrajinské uprchlíky. Hradecká kulturní pátračka je velmi dobrým prostředkem, jak je jednoduchou formou seznámit s městem, jeho kulturou a možnostmi, které jim jednotlivé organizace nabízejí. Můžeme jim tak napomoci v lepší orientaci ve městě, ale jejich integraci. Ukrajinská verze Pátračky cíleně pracuje i s tím, že se na ní pátrači naučí i pár jednoduchých českých slov a pojmů,“ představuje letošní novinky vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

Pátračka začíná v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží všechny potřebné informace a pracovní list s mapou. Další organizace už mohou navštívit v libovolném pořadí. V každé z instituci nebo jejím bezprostředním okolí čeká návštěvníky jedno stanoviště, na kterém mohou prostřednictvím interaktivní hry, úkolu, tajenky či rozřešením šifry získat nejen indicii pro své další pátrání, ale i zajímavé informace o samotné organizaci, jejím fungování a vybraných profesích.

Podrobnosti o akci najdou zájemci na www.hradeckakulturnipatracka.cz a termín si mohou dopředu zarezervovat na emailu rezervace@draktheatre.cz.

Divadlo Drak: Hradecká kulturní pátračka přivítá první pátrače na Mezinárodní den rodiny

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.