07.06.2007 00:00

Divadlo Evropských regionů 2007

Letošní třináctý ročník festivalu bude v Hradci Králové probíhat opět od 21. do 30. června. Festival slavnostně zahájí na hlavní scéně Klicperova divadla představení Velký inkvizitor v režii legendy světového divadla Petera Brooka v hlavní roli s významným britským hercem Brucem Myersem. Na prvním večerním koncertě na letní scéně u Klicperova divadla vystoupí skladatel a klávesista Marián Varga.

XIII. ročník festivalu Divadlo evropských regionů nabídne více než 200 představení z různých zemí (Francie, Švýcarsko, Slovinsko, Itálie, Maďarsko, Rusko, Rumunsko, Slovensko, Japonsko, Polsko, Velká Británie, Izrael a další). Pozváním izraelského souboru z Tel Avivu naznačují organizátoři festivalu, že nechápou Evropu pouze jako geograficky přísně vymezený prostor.

Letošní festivalový ročník rovněž více akcentuje tvorbu regionálních divadel. Přibližně dvě třetiny festivalového programu tedy tvoří soubory z různých částí České republiky, například Českých Budějovic, Uherského Hradiště, Mladé Boleslavi, Plzně, Liberce a dalších.

Mezi plejádou výborných domácích her očekávají organizátoři velký zájem například o inscenaci Picasso divadla Ungelt. Hru současného amerického dramatika J. Hatchera nastudoval filmový režisér Jiří Svoboda, Vilma Cibulková obdržela letos za výkon v roli slečny Fischerové Cenu Thálie, Milan Kňažko byl na tuto cenu nominován. Další událostí bude bezesporu inscenace Jana Antonína Pitínského Divá Bára aneb Viktorko! Karlo!! Báro!!! v podání Slováckého divadla z Uherského Hradiště. Den divadla bude tentokrát patřit pražskému Divadlu na Vinohradech, které letos oslaví sto let od slavnostního otevření. Na festivalu uvede dvě současná představení: Krásku z Leenane v režii Petra Svojtky a inscenaci Martina Stropnického Famílie, proběhne také odpolední setkání s hereckými legendami vinohradského divadla. Klicperovo divadlo zase představí festivalovým hostům dvě nové inscenace ze svého repertoáru: Revizora v režii Ivo Krobota a Macbetha režiséra Davida Drábka.

Svou velkolepou inscenaci Requiem představí izraelské divadlo Cameri, jedna nejvýznamnějších izraelských kulturních institucí, která v České republice hostuje vůbec poprvé. S překvapivým moderním pojetím klasické antické látky v inscenaci Trajánky se představí italský soubor A.T.I.R. z Milána, italskou účast letos doplní i provokativní pouliční představení římského souboru Tony Clifton Circus. Poprvé se v České republice také představí bukurešťské divadlo Masca, zaměřené na moderní pohybové show. Pozváno je rovněž petrohradské divadlo Prijut komedianta s inscenací Svržený deštěm.

Ani na letošním festivalu nebude chybět Open Air program, který letos rozšíří hrací místa. Kromě tradičního Continua přibude stan divadla z Banské Bystrice, Kavčí plácek zaplní Divadlo Vosto5, nově upravené Malé náměstí rovněž pohostí několik performancí. Úplně nejmenší divadelní prostor se bude nalézat ve vstupní chodbě rezidence Šatlava, kde bude po dva dny vystupovat loutkářka Hana Voříšková se svým dvanáctiminutovým představením pro dva diváky. Open air program nabídne z činohry např. Bílé divadlo Ostrava, Divadlo Dno uvede své Lapohádky, chybět nebude inscenace ostravského Divadla loutek Z deníku ostravaka, svérázná adaptace populárních deníkových záznamů anonymního ostravského autora. Open Air program zahrnuje i řadu koncertů, například recitál ukrajinského klavíristy Vladimíra Župana.

Milovníci Divadla Drak se mohou těšit například na představení Dračí pouť, které se soustředí na "náctiletou" mládež. Diváci se tedy mohou těšit na inscenace Alenka zamilovaná, Tajný deník Adriana Molea a nejnovější Carmen 20:07. Na scéně Divadla Drak dále vystoupí například Divadlo Neslyším JAMU Brno, Bratislávské bábkové divadlo, či Divadlo Lampion z Kladna.

Noční koncerty na letní scéně u Klicperova divadla jsou již tradičním zpestřením festivalových večerů. Letos bude možné vidět a slyšet jazz a swing v podání Václava Marka & His Blues Stars, šansoniérku Sylvii Krobovou nebo písničkářky Sestry Steinovy. Zábavný zpěvák z Kamerunu Donny Elwood publikum zase strhne jazzovými rytmy.

Komorní scéna V podkroví bude po několik dní hostit cyklus Povídání v podkroví. Povídat si bude Ivan Vodochodský s Vladimírem Poštulkou a Lenka Jaklová s Radovanem Lipusem či Jindřichem Štreitem.

Významnou doprovodnou akcí XIII. mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů bude výstava obrazů Milana Rittsteina, který je zároveň i autorem letošního festivalového vizuálu. Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží 26. května v 17.30 hodin a bude ke zhlédnutí ve foyer Klicperova divadla po celou dobu trvání festivalu.

Poslední dva festivalové večery budou patřit slovenskému divadlu. Nejprve 29. června uvede Slovenské národní divadlo hru britského dramatika Christophera Hamptona Popel a vášeň v režii Romana Poláka, které dominuje suverénní výkon Martina Huby. Třináctý ročník festivalu Divadlo evropských regionů uzavře 30. června inscenace martinského divadla Ivanov, která získala pět slovenských divadelních cen DOSKA, včetně té za nejlepší inscenaci roku.

HISTORIE FESTIVALU

Divadelní festivaly v Hradci Králové jsou vyvrcholením jedné z nejstarších divadelních tradic v zemích koruny české. První zmínky o nich jsou ze začátku 17. století a mají svá vyvrcholení v souladu s působením četných osobností české kultury v oblasti východních Čech. V samotném Hradci Králové to bylo určitě strhující sedmadvacetileté působení profesora Václava Klimenta Klicpery, který kolem sebe soustředil největší osobnosti probouzející se české státnosti. Klicperovo divadlo oslavilo v roce 2005 sto dvacet let od svého otevření, profesionální činohra pak padesát pět let svého působení a patnáct let svobodné práce ve svobodné zemi. Touha současných hradeckých divadelníků soustředěných kolem Klicperova divadla a loutkového divadla Drak po kontaktu se světem, pak logicky vedla k založení nové tradice, jakou jsou od roku 1995 hradecké divadelní festivaly.

Historické centrum Hradce Králové se tak postupně stalo přirozeným centrem kulturního dění nejen města, ale východočeského regionu vůbec. Snaha spojovat Evropu měla a má největší šanci především v poznávání kulturních tradic jednotlivých zemí a regionů, kde časem stejně zmizí hranice. Právě spolupráce regionů, kde kdysi nárazy a střety odlišných kultur vyvolávaly problémy, je základním předpokladem jejich postupného odstraňování, boření vzájemných obav a strachů, nevědomostí a z nich vyplývajících xenofóbií. To je také hlavní festivalové téma. Navíc s atmosférou konce každé divadelní sezony. Hradecké divadelní festivaly se termínově usadily na samý její závěr - deset dnů vždy od 21. do 30. června. Oslava divadla ve všech jeho podobách, ta je zřetelně cítit ve festivalové atmosféře. Samozřejmě s nadějí po vzájemné sounáležitosti, toleranci a přátelství, porozumění. V tom také pořadatelé spatřují jeden ze základních smyslů divadla.

Zdroj: Martina Reková  4Press, martina.rekova@4press.cz

Autor článku: redakce