09.12.2022 08:23

Divadlo Feste se v nové inscenaci zaměřilo na problematiku ženského alkoholismu

Málo diskutovanou problematiku ženského alkoholismu zpracovalo brněnské Divadlo Feste v nové inscenaci, která má dnes premiéru v Industře. Hru nazvanou Ještě není tma, ale stmívá se napsala Katarína Kašpárková Koišová. Všímá si například fenoménu úlevového pití, stejně jako toho, jak často ženy pijí samy a tajně a jak se alkohol, původně „milý společník všedních dní", mění v něco nepostradatelného.

„Zajímá mě, jakým způsobem alkohol zasahuje do naší každodennosti… Jak se v ní společně s ním dokážeme utápět, jak si ulevovat. A pak taky dvojí pohled společnosti na ženu se vztahem k alkoholu. Zajímá mě zkoumání hranice, kdy je sklenka vína ještě ‚v pořádku', a kdy ne," uvedla Koišová.

Představení se nebude hrát v sále brněnské Industry, ale ve zkušebně. „Herci i diváci se spolu objeví v jedné místnosti, naproti sobě, na židlích. Tato intimita, kdy se najednou smažou hranice mezi hercem a divákem, poskytne imerzní prožitek pro všechny zúčastněné,“ podotýká režisér inscenace Jiří Honzírek. Imerzivní divadlo zapojuje a vtahuje diváky, případně narušuje konvence ve vnímání scénického prostoru.

Feste nemá vlastní stálý soubor, spolupracuje s hosty. Nová inscenace není výjimkou. Hlavních rolí se zhostí Hana Briešťanská z Národního divadla Brno, Filipína Cimrová z Polárky a Ondřej Kokorský z Husy na provázku.

Kapacitu představení stanovilo divadlo s ohledem na neobvyklé prostorové řešení jen na 20 lidí. Nejbližší repríza bude 14. prosince.

https://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš