10.10.2017 10:35

Divadlo Husa na provázku zkoumá v nové inscenaci úděl ženy v různých dobách

Úděl ženy v různých dobách zkoumá prostřednictvím tří osudů a tří divadelních forem nová inscenace Divadla Husa na provázku. Pod titulem Triptych ji připravuje režisér Jan Antonín Pitínský. Spojil tři předlohy - svou vlastní hru Matka, román Dezsa Kosztolányiho Anna Édešová a scénář k filmu Roberta Bressona Proces Jany z Arcu.

„Inscenací prostupuje téma náckovství, každá postava tam má tyto rysy," řekl dnes novinářům Pitínský. Představení má ukázat, že v různých totalitních režimech trpí ženy podobnými formami represe. Do kouta je často tlačí muži, kteří se snaží, jak říká podtitul inscenace, „dobře zahrát malého nácka".

Pitínského Matka je sociální drama o tyranii v rodinném kruhu, které se odehrává na pozadí nespecifikovaného společenského převratu, respektive „v 5. patře pavlačáku za okupace". Hrdinkou Kosztolányiho prózy je služka Anna, kniha vykresluje bouřlivé poměry v Budapešti v roce 1919. Poslední hrdinkou Triptychu je Jana z Arcu, jak ji zachytila autentická soudní akta z procesu předcházejícího jejímu upálení. Hlavní ženské role v inscenaci ztvární Ivana Hloužková, Růžena Dvořáková a Tereza Marečková.

Pitínský připouští, že spojení tří různorodých děl v jednom večeru je ambiciózní projekt, který se může podařit třeba jen jednou za život. „Ta výsledná věc musí mít tah, silné vyznění," konstatoval Pitínský. Premiéra bude 13. října.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš