23.01.2023 19:10

Divadlo Hybernia bude od února uvádět libereckou verzi muzikálu Zpívání v dešti

Populární muzikál Zpívání v dešti bude mít premiéru 12. února v pražském Divadle Hybernia. Milostný příběh zasazený do Hollywoodu konce 20. let doprovodí filmové projekce, chybět nebudou ani dobové kostýmy či stepování ve vodě uprostřed jeviště. V Česku se Zpívání v dešti dočkalo deseti divadelních podob, Divadlo Hybernia nabídne nově upravenou verzi, kterou před časem uvádělo liberecké Divadlo F. X. Šaldy.

Scénografie se opět ujal herec a zpěvák Jan Kříž. „V původní liberecké inscenaci jsem dělal scénografii, a tak se nabízelo připravit to podobně. Takže za to v tuto chvíli nesu nějakou zodpovědnost, ale byli jsme tenkrát natolik spokojení, že jsme si nechali stejnou scénografii i teď," uvedl Kříž, který také ztvární hlavního hrdinu Dona Lockwooda.

V dalších rolích se v režii Oldřicha Kříže objeví Václav Vydra, Jan Révai nebo Marie Křížová.

„Je to mezi muzikály ten nejklasičtější titul, který objel celý svět a každý by ho měl vidět. Doprovází ho naše natočené filmové projekce, u kterých jsem vycházel z toho, jak se němé filmy točily. Je to velmi autentické, hlídali jsme herecký styl i techniku. Navíc jsou tam skvělá stepařská čísla," uvedl režisér Oldřich Kříž.

Příběh je zasazený do roku 1927, kdy stojí hvězdný pár němého filmu před výzvou – začít ve filmu mluvit. Celá zápletka včetně milostného příběhu nabízí řadu zajímavých situací. „Je to nádherný muzikál z filmového prostředí. Katy Seldenová je pro mě výzvou nejen pro její ženskou křehkost a lehkost, která se v dnešním světě bohužel vytrácí, ale je to i velká taneční a stepařská výzva," podotkla Marie Křížová.

Romantická filmová hudební komedie vznikla v roce 1952. Divadelní verze se muzikál dočkal až v roce 1985. Poprvé byl uveden v broadwayském Gershwin Theater, a měl 367 vyprodaných představení. V České republice byl uveden až v roce 1999 v Ostravě.

Když v roce 2006 volil Americký filmový institut nejlepší muzikálové filmy všech dob, v čele pětadvacetimístného seznamu skončilo Zpívání v dešti. Porota, v níž zasedlo na 500 umělců, skladatelů, hudebníků, kritiků či filmových historiků, ocenila pěvecký a taneční výkon Genea Kellyho. Na druhé příčce se ocitl muzikál West Side Story, třetí pozice patří pohádkovému příběhu Čaroděj ze země Oz.

https://www.hybernia.eu/aktuality/zpivani-v-desti

Autor článku: ČTK: jir, snm