07.02.2019 12:30

Divadlo J. K. Tyla uvede slavný text francouzského dramatika Alfreda Jarryho Král Ubu

Jeviště Velkého divadla obsadí 9. února 2019 hulvát, křupan a pomstychtivý lajdák Král Ubu. Slavný text francouzského dramatika Alfreda Jarryho upravila a s činoherním souborem Divadla J. K. Tyla nastudovala Lucie Ferenzová, která se v Plzni představila poprvé před dvěma lety jako režisérka pohádky Tobiáš Lolness. Do titulní role byl obsazen dlouholetý člen souboru Zdeněk Mucha, jeho životní družku Matku Ubu ztvární Jana Kubátová.

Nejznámější hra významného francouzského básníka a spisovatele, považovaného za předchůdce absurdního divadla a uměleckého směru dada, vyvolala při své premiéře v Théâtre de l'Œuvre v roce 1896 obrovský skandál. Od té doby se mnohokrát hrála po celém světě a stala se moderní divadelní klasikou. U nás tento provokativní titul proslavilo zejména nastudování v Osvobozeném divadle s Janem Werichem v hlavní roli či verze režiséra Jana Grossmana, jež byla uvedena v pražském Divadle Na zábradlí v roce 1964 a s úspěchem se držela na repertoáru až do roku 1968, kdy byla po vpádu „spřátelených armád“ zakázána. Tehdy mohli diváci v titulní roli obdivovat herecké mistrovství Jana Libíčka. Král Ubu se v roce 1996 dočkal i filmové verze, do ústřední dvojice byli režisérem Františkem A. Brabcem obsazeni Marián Labuda a Lucie Bílá.

Král Ubu, jehož družka Matka Ubu ho ponouká, aby násilně převzal trůn v blíže nespecifikované zemi, je ztělesněním hlouposti, chlípnosti, nenasytnosti a vulgarity. Opilý nabytou mocí dokazuje, že bezpráví není o nic horší než právo. Jeho moc legalizuje přízemnost okolí. „Náš úkol tvůrců je vytvořit takovou míru neurčitosti, aby diváci věděli přesně, o kom je řeč, a přesto se bavili sto let starou hrou Alfreda Jarryho. Doufáme v to, že se jich bude naše divadlo týkat. Zdeněk Mucha jako Ubu a Jana Kubátová jako Matka Ubu jsou perfektními představiteli těchto ikonických postav a je na co se těšit,“ míní o inscenaci režisérka Lucie Ferenzová a dodává: „Podle mého je Král Ubu o naprosto geniálním lajdákovi u moci; velkém děcku, které s realitou zachází, jako by to byla hra – prostě si hraje, sebestředně a bez ohledu na následky. Je to hovado boží bez skrupulí a pevných hodnot. Jarry napsal drastickou grotesku plnou ohňostrojů a perzifláží, v divadle se tomu smějeme, v realitě nám z toho dvakrát do skoku není.“ Groteskně parodické dílo nabývá právě dnes nelítostně autentických rozměrů a je aktuální všude tam, kde se k moci dostane jedinec, jenž vše využívá jen pro vlastní prospěch. „Jarryho hra se podobá gejzíru nashromážděné energie, který oslnivě chrlí proudy fantazie, humoru, zesměšňování, lyriky či drastické grotesky. Nesmysl se skládá ve smysl, komediálnost v tragiku. Král Ubu je opakem aristokratické vznešenosti. Je ztělesněním hlouposti, chlípnosti, nenasytnosti a vulgarity. Dramatická hyperbola o bořivé síle hlouposti vytváří prostor pro živé, hravé, útočné divadlo,“ komentuje hru dramaturg činohry Vladimír Čepek.

Tragikomedie Král Ubu dává příležitost herecky vyniknout celé plejádě skvělých herců. Vedle ústřední dvojice se v nejrůznějších rolích představí Miloslav Krejsa, Jaroslav Matějka, Marek Mikulášek, Kamila Šmejkalová, Filip Šebšajevič a nový člen činohry Vladimír Pokorný, jenž ztvární postavu tiskového mluvčího Krále Ubu.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

Divadlo J. K. Tyla uvede slavný text francouzského dramatika Alfreda Jarryho Král Ubu

Inscenace

19.08.2019

Soubor Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení z cyklu Antická štvanice

Společnost Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení v plenéru na pražském ostrově Štvanice. Série večerů nazvaná Antická štvanice se už počtvrté zaměří na některé z antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory, které na scéně nazvané Vila Štvanice vystupují. Letos se bude uvádět autorský text Marie Novákové Plodnost! Mír! A Bohatství!

19.08.2019

Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry a je založena na jedinečném výzkumu ruského vlivu samotných tvůrců.

16.08.2019

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi v české premiéře

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.