13.01.2023 10:15

Divadlo LETÍ uvede komediální hit z prostředí pracovního úřadu

Pouhý rok od prvního uvedení v mnichovské Kammerspiele uvede Divadlo LETÍ  v české premiéře úspěšnou komedii Džípy německé autorky Nory Abdel-Maksoud. Hru o nelehkém údělu střední třídy a nespravedlnosti genetické (sperma)loterie režíruje na pražské ostrovní scéně ve VILE Štvanice Martina Schlegelová. LETÍ inscenaci poprvé uvede 12. února ve 20:00.

Někteří Džíp získají jako součást výbavičky při narození, jiní si na něj neušetří za celý život. Naštěstí přichází v platnost nová reforma o dědictví, která vrátí naději všem, jimž spermaloterie nepřála. Dědit nově může každý, kdo si pořídí los ve státní loterii. Když má ovšem štěstí… Divadelní mockument sledující tragické události, jež se odehrály na jednom mnichovském úřadu práce, a které svět nezaznamenal kvůli právě probíhajícímu finále Ligy mistrů. Kafkovská vize dnešního světa, v níž příslušník střední třídy přichází o jednu z posledních možností, jak získat nemovitost – o dědictví.

Novou komedii německy píšící autorky Nory Abdel-Maksoud s nominací na Müllheimskou dramatickou cenu za nejlepší hru roku 2022 Divadlo LETÍ uvede v režii umělecké šéfové Martiny Schlegelové: „Autorku jsme měli v hledáčku již delší dobu. V rámci cyklu scénického čtení jsme uvedli její text FILM O FILMU a nyní se těšíme, že můžeme představit její nekompromisní příspěvek do diskuse o nerovnosti životních příležitostí v závislosti na finančním kapitálu. Nora Abdel-Maksoud má přitom výjimečný dar společensky kontroverzní témata zpracovávat neuvěřitelně zábavnou formou, jež se inspiruje v současné popkultuře a v postupech televizních žánrů.

Na grotesku připomínající ulítlou verzi oblíbených true crime pořadů láká i dramaturg David Košťák: „Kdo by to byl řekl, že z prostředí pracovního úřadu může vzniknout tak zábavná a napínavá hra. Přitom k rozehrání celé komedie stačí jen lidem sáhnout na jejich dědictví. My ji navíc uvádíme v našem kontextu, kde je dědická daň něco absolutně nemyslitelného.“

Na jevišti se tentokrát sejde komediální jádro stálých spolupracovníků Divadla LETÍ. Roli Maude, neúspěšné novelistky trpící jazykovou afázií a dlouhodobé příjemkyně sociálních dávek ztvární Natália Drabiščáková, po jejím boku se jako čerstvě vyděděná dcera bohatých rodičů Silke představí Milada Vyhnálková a postav dvou zaměstnanců pracovního úřadu, nezkorumpovatelného majitele terénního vozu Gábora a empatického leč na kokainu závislého Armina, se ujmou Richard Fiala a Tomáš Kobr. Právě herecká souhra této čtveřice má být vedle představení nového textu největší devizou inscenace. „O některých lidech se říká, že dokáží svou přítomností tzv. rozsvítit celou místnost. My máme takové komediální obsazení, že by mohlo energií pohánět celý ostrov Štvanice,“ směje se Martina Schlegelová, pro níž je inscenace Džípů již patnáctou režií v Divadle LETÍ.

Prostor VILY Štvanice se promění v neosobní kancelářský svět díky minimalistické scéně výtvarnice Anny Scheffel-Brotánkové působící v Čechách i v Německu. Autorkou kostýmů je Simona Pekařová. Překladu hry se ujala sama režisérka Martina Schlegelová. Německá dramatička Nora Abdel-Maksoud se zařadí do širokého portfolia autorů, které pro česká jeviště objevilo Divadlo LETÍ.

www.divadlo-leti.cz
https://www.facebook.com/divadloleti/

Autor článku: Denisa Chuchlová