14.11.2022 12:18

Divadlo loutek bude hrát ve španělském Bilbau

Jsou tomu dva roky od chvíle, kdy covidová pandemie přerušila přípravy ostravského Divadla loutek na cestu do Španělského Bilbaa na tamní loutkový festival. Ostravská inscenace Fuj je to!, se kterou byli divadelníci na cestu po Evropě pozváni, mezitím vysloužila představiteli pejska Haryka Karlu Růžičkovi nominaci na Cenu Thálie, a přestože to chvíli vypadalo, že ze španělských plánů sejde, Haryk se nakonec na cestu do Španělska vydává. Ostravské loutkáře dělí od cesty na divadelní festival v Bilbau doslova pár dnů. Loutkáři se totiž na cestu vydávají 19.11.

Jednouchý příběh o pejskovi okouzlil pořadatele festivalu natolik, že se rozhodli zařadit inscenaci Divadla loutek do oficiálního programu festivalu znovu i po covidové pauze a loutkářům přišlo letos na jaře obnovené pozvání od ředitele festivalu pana Juanja Corralese. Haryk a jeho páníčkové tak díky tomuto pozvání odehrají ve španělském Bilbau několik představení pro dětské publikum.

Představení Fuj je to! nabídne dětem příběh o pejskovi Harykovi, který si rád hraje, ale opravdu nerad se koupe. Když jednoho dne zaslechne šplouchání vody ve vaně, rozhodne se utéct. Při toulkách venku zažije spoustu zábavy a dobrodružství, zatoulá se i na stavbu plnou bagrů, jeřábů a jiných strojů, nakonec však zjistí, že mu přece jen něco chybí – jeho rodina. Rozhodne se vrátit domů, ovšem špinavý tak, že ho ani vlastní páníčci nepoznají.

Protože je celé představení založeno na textu, učili se herci ostravského divadla celé představení ve španělštině. Dokonce měli i lektory správné výslovnosti. I když to chvíli vypadalo, že veškerá jejich snaha byla marná a naučený text nevyužijí, opak je pravdou. Divadlo totiž připravilo před svým odletem do ciziny několik představení právě ve španělštině a to pro žáky ostravských středních škol, kteří se tento jazyk teprve učí.

Haryk tak udělá radost nejen dětem ve Španělsku, ještě před svou cestou si na něm své znalosti procvičí i ostravští středoškoláci. A že to bylo procvičování pořádné, o tom svědčí i to, že se Gymnázium Olgy Havlové z Ostravy-Poruby rozhodlo zařadit představení Fuj je to! na program již desátého ročníku Týdne Španělské kultury, který pořádá ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Další dny pak navštívili představení ve španělštině například studenti Gymnázia Hladnov. Největší prověrka schopnosti štěkat španělsky však pejska Harryka a jeho páníčky čeká v Bilbau. Držme jim palce, ať se pohádka o pejskovi, který se nerad myje, líbí dětem ve Španělsku stejně jako českým dětem.

Autor článku: Tereza Zlámalová; Foto: Roman Polášek

Divadlo loutek bude hrát ve španělském Bilbau

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům