21.11.2017 13:02

Divadlo loutek Ostrava uvede inscenaci, kterou vzdá hold Josefu Kainarovi

Divadlo loutek Ostrava uvede inscenaci, kterou vzdá hold Josefu Kainarovi. Hra Stříhali dohola Josefa Kainara bude mít premiéru 24. listopadu. Režie se ujal Václav Klemens. ČTK to řekla mluvčí divadla Klára Šebestová.

„Jméno básníka Josefa Kainara zná skoro každý, ne každý si však jeho jméno umí spojit s celou řadou známých písňových textů či melodií. Kainar byl totiž nejen básník a textař, ale také výtečný muzikant a skladatel," řekla. V nové inscenaci zazní například písně Stříhali dohola malého chlapečka, Blues železničního mostu či Jan miluje Lenku

Příběhu se odehrává v jedné téměř vylidněné noční kavárně, která se hrou představ a fantazií promění v zaniklou ostravskou kavárnu Savoy. „Vrátíme se do doby Kainarova mládí, do časů jeho studií, prvních lásek, nadšeného muzicírování a veršování," řekl autor scénáře, režisér a umělecký šéf Divadla loutek Klemens.

Nedílnou součástí inscenace bude živá hudba, jejíhož nastudování se ujal Vlastimil Ondruška. Na jevišti zazní nové aranže Kainarových původních písní i jím otextované skladby jiných autorů. O scénu se postaral David Bazika, kostýmy a loutky navrhl Tomáš Kypta.

Divadlo loutek se představením o Josefu Kainarovi, jehož život se v jednom údobí svázal i s Ostravou, připojuje k celoročním oslavám 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.

http://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj