21.02.2022 12:53

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru valašské pohádky Smrt na hrušce

V pátek 25. února 2022 uvede Divadlo loutek premiéru valašské pohádky se zpěvy a tanci SMRT NA HRUŠCE. Ostravští loutkoherci odehrají příběh chalupnice Kači, která si bedlivě hlídá hrušky sladké jako med a běda tomu, kdo se hrušek jen dotkne! Tož!

Režisérem inscenace a zároveň autorem hudby a hudebního nastudování je Tomáš Kočko, který s Divadlem loutek spolupracuje poprvé. Společně s dramaturgyní Alicí Olmovou upravil text původní pohádky Jaroslava Bařinky (1949 - 2015), milovníka Valašska a valašské kultury, režiséra a scénáristy, který léta spolupracoval s brněnským a ostravským televizním studiem. Scénu, kostýmy a loutky pro novou pohádku navrhl Michal Hejmovský. Choreografie se ujal Martin Krajňák.

V nové pohádce se na jevišti objeví Pohřebenář s Medvědem, intrikující Dochtor s Apatykářem, rázná Kača, Rychtář, ogaři a další postavy kouzelného pohádkového světa. Ti všichni se střetnou u hrušky.

„Hruška je v naší pohádce symbolem nesmrtelnosti a hojnosti. Propojuje náš svět se světem dávných mýtů, které přetaveny v pohádku promlouvají novým jazykem. Stále však sdělují to samé: člověk má vždycky možnost udělat správnou věc. Byť by to byl sebevětší nezbeda. Hruška je centrem pohádkového dění,“ popisuje režisér Tomáš Kočko

A jak dále doplní dramaturgyně inscenace Alice Olmová, není to hruška ledajaká. „Její plody sladké jako med jsou vyhlášené široko daleko a Janek, Roman a Franta jim prostě nemohou odolat. Kača si ale bedlivě úrodu před „zatracenými ogařisky“ hlídá a běda, běda tomu, kdo se jejích hrušek jen dotkne. Proto uvítá, když jí záhadný Pohřebenář našeptá zaklínadlo a Kača ho v pravou chvíli vyřkne. A to se budou teprve dít divy!“

Gdo na tebja hruško vleze,
ten bez mého svoléní,
ten bez mého svoléní,
dólú z tebja nepoleze.

Tajemné zaklínadlo dokáže ledacos. V nové pohádce Divadla loutek dokonce přilepit na hrušku i smrt. Co se na světě stane pak a jak to všechno dopadne, navíc když si Kača ne a ne vzpomenout na to, jak hříšníky vysvobodit, na to se už musí diváci přijít podívat sami. Určitě se dozví, zda se splní to, že „do inšímu jamu kope, sám do ni sletí“ a bude nakonec dobro dobrem splaceno.

Smrt na hrušce je pohádka možná s trochu netradičním a podivným názvem, ale bude to pohádka napínavá, tajemná, veselá a bude ji třeba vidět!

https://www.dlo-ostrava.cz/repertoar-detail/smrt-na-hrusce/523/

Autor článku: Tereza Zlámalová

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru valašské pohádky Smrt na hrušce

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.