21.02.2022 12:53

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru valašské pohádky Smrt na hrušce

V pátek 25. února 2022 uvede Divadlo loutek premiéru valašské pohádky se zpěvy a tanci SMRT NA HRUŠCE. Ostravští loutkoherci odehrají příběh chalupnice Kači, která si bedlivě hlídá hrušky sladké jako med a běda tomu, kdo se hrušek jen dotkne! Tož!

Režisérem inscenace a zároveň autorem hudby a hudebního nastudování je Tomáš Kočko, který s Divadlem loutek spolupracuje poprvé. Společně s dramaturgyní Alicí Olmovou upravil text původní pohádky Jaroslava Bařinky (1949 - 2015), milovníka Valašska a valašské kultury, režiséra a scénáristy, který léta spolupracoval s brněnským a ostravským televizním studiem. Scénu, kostýmy a loutky pro novou pohádku navrhl Michal Hejmovský. Choreografie se ujal Martin Krajňák.

V nové pohádce se na jevišti objeví Pohřebenář s Medvědem, intrikující Dochtor s Apatykářem, rázná Kača, Rychtář, ogaři a další postavy kouzelného pohádkového světa. Ti všichni se střetnou u hrušky.

„Hruška je v naší pohádce symbolem nesmrtelnosti a hojnosti. Propojuje náš svět se světem dávných mýtů, které přetaveny v pohádku promlouvají novým jazykem. Stále však sdělují to samé: člověk má vždycky možnost udělat správnou věc. Byť by to byl sebevětší nezbeda. Hruška je centrem pohádkového dění,“ popisuje režisér Tomáš Kočko

A jak dále doplní dramaturgyně inscenace Alice Olmová, není to hruška ledajaká. „Její plody sladké jako med jsou vyhlášené široko daleko a Janek, Roman a Franta jim prostě nemohou odolat. Kača si ale bedlivě úrodu před „zatracenými ogařisky“ hlídá a běda, běda tomu, kdo se jejích hrušek jen dotkne. Proto uvítá, když jí záhadný Pohřebenář našeptá zaklínadlo a Kača ho v pravou chvíli vyřkne. A to se budou teprve dít divy!“

Gdo na tebja hruško vleze,
ten bez mého svoléní,
ten bez mého svoléní,
dólú z tebja nepoleze.

Tajemné zaklínadlo dokáže ledacos. V nové pohádce Divadla loutek dokonce přilepit na hrušku i smrt. Co se na světě stane pak a jak to všechno dopadne, navíc když si Kača ne a ne vzpomenout na to, jak hříšníky vysvobodit, na to se už musí diváci přijít podívat sami. Určitě se dozví, zda se splní to, že „do inšímu jamu kope, sám do ni sletí“ a bude nakonec dobro dobrem splaceno.

Smrt na hrušce je pohádka možná s trochu netradičním a podivným názvem, ale bude to pohádka napínavá, tajemná, veselá a bude ji třeba vidět!

https://www.dlo-ostrava.cz/repertoar-detail/smrt-na-hrusce/523/

Autor článku: Tereza Zlámalová

Divadlo loutek Ostrava uvede premiéru valašské pohádky Smrt na hrušce

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.