12.04.2023 08:37

Divadlo Lucie Bílé uvede premiéru komedie Slaměný klobouk

Divadlo Lucie Bílé dnes uvede premiéru hudební komedie Bláznivá svatba aneb Slaměný klobouk v režii Karla Knopa na motivy hry Eugéna Labiche. Autorem hudby a textů písní je Vladimír Kučera. Často uváděná hra měla v Praze poslední premiéru před dvěma lety v Divadle na Vinohradech v režii ředitele této scény Tomáše Töpfera. V novém obsazení se v hlavních rolích představí Miroslav Hrabě, Peter Pecha, Pavel Vítek, Ernesto Čekan nebo Lucie Černíková.

„Filmový Slaměný klobouk u nás doma vždy patřil mezi oblíbené komedie, takže když jsem byla oslovena, jestli bych poskytla útočiště novému divadelnímu zpracování, vůbec jsem nepochybovala. Věřím totiž, že si ho diváci zamilují úplně stejně, jako onen legendární film," uvedla majitelka divadla Lucie Bílá.

Komedii Slaměný klobouk Oldřich Lipský natočil v roce 1971 podle scénáře Labiche v adaptaci Miloše Macourka. V hlavních rolích tehdy zazářili Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Vladimír Menšík, Květa Fialová, Pavel Landovský, Stella Zázvorková nebo Josef Kemr.

Hra Slaměný klobouk si utahuje ze středostavovské společnosti. Její zápletku vytváří množství humorných situací. Vše začíná u klobouku zavěšeného na větvi, který při ranní projížďce rozžvýká kůň mladého rentiéra Fadinarda. Jeho majitelka je hysterická a její horkokrevný milenec požaduje po Fadinardovi okamžitou náhradu. Oba ho pronásledují až do jeho bytu, který odmítají opustit, a to přesto, že Fadinarda čeká veselka a jeho snoubenka i výstřední svatebčané jsou už za dveřmi.

Slaměný klobouk napsal Labiche v roce 1851 a divadelníci hru definují jako vaudeville nebo francouzskou frašku. Vaudeville je specifická francouzská forma komedie spojovaná často s kabarety. Původně se tento výraz vztahoval na lidovou píseň, později se z písňové, často satirické formy, vyvinula hra se zpěvy.

Labiche byl jedním z nejznámějších francouzských expertů na situační komedie. Společensky nevhodné a místy naprosto absurdní situace váže na sebe se zběsilou rychlostí a nenechává hlavnímu hrdinovi chvíli vydechnout.

https://www.divadloluciebile.cz/

Autor článku: ČTK: jir, ptd