08.03.2022 14:07

Divadlo Minor uvede jako první premiéru v novém roce inscenaci Mia a velryba

Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 10. března v 18:00 první premiéru v novém roce Mia a velryba. V dobrodružném příběhu se diváci díky režisérce Anně Klimešové a dramaturgovi Borisi Jedinákovi ponoří do mořských hlubin, kde se v útrobách obrovské velryby budou muset postavit svému strachu.

Dědeček malé Mie mnohokrát vyprávěl legendu o kouzelné velrybě, která spolkne každého, koho ovládne nesmírný strach. Ven ze svého břicha ho pustí jedině tehdy, pokud se zvládne svému strachu postavit tváří v tvář. Jednoho dne se dědeček vydal na moře a už se nevrátil. Všichni měli za to, že je s ním amen, jen Mia dobře věděla, že ho ve skutečnosti spolkla velryba z vyprávění, že asi musel z něčeho dostat velký strach. Čeho se ale mohl její nebojácný dědeček bát?

Anna Klimešová a Boris Jedinák se v Minoru poprvé představili v roce 2019 inscenací Nanuk na Malé scéně. I tentokrát si ke spolupráci přizvali scénografy a kostýmní výtvarníky Kláru Flekovou a Mikoláše Ziku a pod hudbou je opět podepsán herec a muzikant Ivo Sedláček, který za Nanuka dostal cenu na Festivalu Mateřinka. V inscenaci Mia a velryba se chopili tématu strachu – jak se s ním vypořádat, ale jak může být také užitečný.

„Když jsme vymýšleli téma inscenace, internetem se zrovna šířila reportáž o potápěči, kterého na třicet vteřin spolkla velryba. Nakonec vyvázl jen s několika škrábanci, ale ta půl minuta pro něj byla extrémním a děsivým zážitek. Inspirovalo nás to k vytvoření vlastní námořnické legendy, která vypráví o tom, že kdesi v oceánu existuje velryba, v jejímž břiše se nacházejí lázně proti strachu. Když se někdo ocitne v situaci, kdy ho strach paralyzuje, může se v lázních nechat ubytovat a pokusit se v tomto fantazijním světě svůj strach přemoci. Téma strachu se dotýká jak dětských, tak i dospělých diváků. Každý se v nějaký moment něčeho bojíme, kvůli strachu můžeme dokonce přestat být sami sebou. Chtěli bychom proto publiku skrz inscenaci o Mie a o velrybích „antistrachových“ lázních nabídnout širokou paletu způsobů, jak se dá se strachy a úzkostmi vyrovnat. Nebo se na strach naopak podívat jako na něco, co v určitých situacích může být i užitečné,“ říká dramaturg Boris Jedinák.

V inscenaci se představí mladá generace herců Lucia Čižinská, Ivo Sedláček, Pavlína Balner, Martin Belianský, Eliáš Jeřábek, Anna Bubníková, Mikuláš Čížek a Štěpán Lustyk. Chybět nebude ani tradiční minorská kapela ve složení Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil, Dalibor Mucha, Jan Matásek a Jan Hrovatitsch.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor uvede jako první premiéru v novém roce inscenaci Mia a velryba

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.