08.03.2022 14:07

Divadlo Minor uvede jako první premiéru v novém roce inscenaci Mia a velryba

Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 10. března v 18:00 první premiéru v novém roce Mia a velryba. V dobrodružném příběhu se diváci díky režisérce Anně Klimešové a dramaturgovi Borisi Jedinákovi ponoří do mořských hlubin, kde se v útrobách obrovské velryby budou muset postavit svému strachu.

Dědeček malé Mie mnohokrát vyprávěl legendu o kouzelné velrybě, která spolkne každého, koho ovládne nesmírný strach. Ven ze svého břicha ho pustí jedině tehdy, pokud se zvládne svému strachu postavit tváří v tvář. Jednoho dne se dědeček vydal na moře a už se nevrátil. Všichni měli za to, že je s ním amen, jen Mia dobře věděla, že ho ve skutečnosti spolkla velryba z vyprávění, že asi musel z něčeho dostat velký strach. Čeho se ale mohl její nebojácný dědeček bát?

Anna Klimešová a Boris Jedinák se v Minoru poprvé představili v roce 2019 inscenací Nanuk na Malé scéně. I tentokrát si ke spolupráci přizvali scénografy a kostýmní výtvarníky Kláru Flekovou a Mikoláše Ziku a pod hudbou je opět podepsán herec a muzikant Ivo Sedláček, který za Nanuka dostal cenu na Festivalu Mateřinka. V inscenaci Mia a velryba se chopili tématu strachu – jak se s ním vypořádat, ale jak může být také užitečný.

„Když jsme vymýšleli téma inscenace, internetem se zrovna šířila reportáž o potápěči, kterého na třicet vteřin spolkla velryba. Nakonec vyvázl jen s několika škrábanci, ale ta půl minuta pro něj byla extrémním a děsivým zážitek. Inspirovalo nás to k vytvoření vlastní námořnické legendy, která vypráví o tom, že kdesi v oceánu existuje velryba, v jejímž břiše se nacházejí lázně proti strachu. Když se někdo ocitne v situaci, kdy ho strach paralyzuje, může se v lázních nechat ubytovat a pokusit se v tomto fantazijním světě svůj strach přemoci. Téma strachu se dotýká jak dětských, tak i dospělých diváků. Každý se v nějaký moment něčeho bojíme, kvůli strachu můžeme dokonce přestat být sami sebou. Chtěli bychom proto publiku skrz inscenaci o Mie a o velrybích „antistrachových“ lázních nabídnout širokou paletu způsobů, jak se dá se strachy a úzkostmi vyrovnat. Nebo se na strach naopak podívat jako na něco, co v určitých situacích může být i užitečné,“ říká dramaturg Boris Jedinák.

V inscenaci se představí mladá generace herců Lucia Čižinská, Ivo Sedláček, Pavlína Balner, Martin Belianský, Eliáš Jeřábek, Anna Bubníková, Mikuláš Čížek a Štěpán Lustyk. Chybět nebude ani tradiční minorská kapela ve složení Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil, Dalibor Mucha, Jan Matásek a Jan Hrovatitsch.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor uvede jako první premiéru v novém roce inscenaci Mia a velryba

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.