14.03.2019 10:35

Divadlo na Orlí uvede komorní operu Il Matrimonio segreto

Komorní operu Il Matrimonio segreto (Tajné manželství) uvede Divadlo na Orlí s premiérou 24. března 2019. Jedná se o první inscenaci v Divadle na Orlí, která bude provedena v původním italském jazyce. Na realizaci projektu se podílí studenti Hudební a Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně z oborů zpěv, režie, scénografie, světelný design a hudební produkce. Taktovky se ujme italský dirigent Damiano Binetti.

Il Matrimonio segreto (Tajné manželství) je dvouaktová opera buffa italského skladatele Domenica Cimarosy z 18. století na libreto Giovanniho Bertatina. Opera buffa je forma komické opery zobrazující reálné životní situace, které byly často založené na milostné zápletce. Diváci budou moci zažít autentickou atmosféru díky uvedení opery v originálním italském jazyce s doprovodem českých titulků.

Režijní koncept Kateřiny Reichové (studentka 2. ročníku bakalářského stupně oboru operní režie) se zakládá na odhalování tajemství jednotlivých postav. Tajná svatba milenců nebude jedinou zápletkou děje. I ostatní postavy budou pozvolna odhalovat své skryté úmysly a minulost. Tím vtáhnou diváka do prostředí, kde každý, ač se nezdá, něco skrývá.

Nastudování postav se ujali studenti Katedry zpěvu Hudební fakulty JAMU, mezi které patří i 8 absolventů magisterského a bakalářského stupně studia. Komičnost opery podtrhnou dvě přidané postavy (Trhovec a Dělník), které ztvární studenti 1. ročníku Ateliéru činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU.

Celou inscenaci doprovází Janáčkův akademický orchestr složený ze studentů Hudební fakulty JAMU. Orchestr vede v Česku žijící italský dirigent Damiano Binetti, který vedle své kariéry profesionálního dirigenta studuje doktorský program Hudební fakulty JAMU. Notový materiál upravil pro komorní obsazení orchestru. V inscenaci zazní například cembalo, harfa nebo barokní tympány. Italský původ dirigenta se také zúročil při hudebním nastudování. Sólisté ocenili zejména pomoc se správnou výslovností.

Minimalistickou scénu doplňuje progresivní projekce, která nastiňuje prostředí děje. Atmosféře svěžího konceptu také napomáhají soudobé kostýmy, které celý pozdně barokní útvar posouvají do 21. století. Světelný design a již zmíněná scénografie jsou prací studentů divadelní fakulty: Terezy Jančové a Zuzany Bottové. Díky tomu se jedná již o třetí inscenaci, která vzniká ve spolupráci obou fakult.

První premiéra: 24. 3. 2019
Druhá premiéra:  26. 3. 2019

http://divadlonaorli.jamu.cz/

Autor článku: Tereza Kropíková