27.01.2023 09:19

Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru inscenace Danny Smiřický

Inscenaci Danny Smiřický, která vychází z knih Josefa Škvoreckého, uvede dnes v premiéře pražské Divadlo na Vinohradech. Režisér Radovan Lipus v inscenaci přivádí na scénu věčně zamilovaného, dívky a ženy marně svádějícího neúspěšného tenorsaxofonistu a posléze autora detektivek, který je Škvoreckého literárním druhým já.

V inscenaci hrají Svatopluk Skopal, Tomáš Pavelka, Petra Kostka, Carmen Mayerová, Jan Šťastný, Pavel Rímský, Andrea Elsnerová, Otakar Brousek mladší, Aleš Petráš, Petr Matyáš Cibulka, Karolína Knězů, Jindřiška Hanušová nebo Sára Rychlíková.

S Lipusem se na přípravě představení podílel stejný inscenační tým, který připravoval Sňatky z rozumu podle Vladimíra Neffa a Český román podle textu Olgy Scheinpflugové. Titul Danny Smiřický je podle tvůrců třetím pokračováním série inscenací o proměnách moderní české společnosti.

Postava Dannyho Smiřického se poprvé objeví jako čerstvý protektorátní maturant v románu Zbabělci, figuruje v řadě povídek, stárne se Škvoreckým v proměnách české společnosti po roce 1948 v Tankovém praporu, prožívá turbulence 60. let v Miráklu a emigraci do Kanady po okupaci roku 1968 v Inženýru lidských duší. Příběhy Smiřického jsou tak i příběhem české společnosti v druhé polovině 20. století.

Danny, ve čtyřech podobách, jako teenager, mladík, zralý muž a senior, v nich prožije řadu povrchních zamilovaností ke gymnaziálním spolužačkám, i osudovou tragickou lásku k dívce Nadě. Zúčastní se nerozvážných opovážlivostí, ale i hrdinství. Setkává se s řadou obdivuhodných lidí, ale i množstvím mravních kreatur.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: hrm, rdo