30.03.2022 20:13

Divadlo na Vinohradech na dálku podpořilo divadlo v Charkově

Stoleté výročí založení ukrajinského divadla Berezil, které sídlí v Charkově a je dnes poničeno ruským bombardováním, připomíná pražské Divadlo na Vinohradech. V roce 1922 založil 31. března soubor Berezil avantgardní režisér Les Kurbas, pokračovatelem Berezilu je Ukrajinské akademické divadlo T. Ševčenka v Charkově. „Ke stému výročí se chystaly velké oslavy. Dnes je budova divadla poškozena bombardováním Charkova ruskými okupačními vojsky a jeho soubor rozptýlen po celé Ukrajině a Evropě," sdělila dnes ČTK mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová.

„Upozornil nás na to v Divadle na Vinohradech člen charkovského souboru herec Roman Zhyrov, který společně s kyjevským hercem Stanislavem Moskvinem bude od 1. dubna učit ve spolupráci DAMU a Divadla na Vinohradech studenty herectví, uprchlíky z Kyjeva, Lvova a Charkova," uvedla Paulusová.

Les Kurbas byl jako modernista a propagátor činohry hrané v ukrajinštině roku 1933 z divadla vyhnán, posléze vězněn v gulagu a 3. listopadu 1937 spolu s 289 příslušníky ukrajinské inteligence popraven. Divadlo T. Ševčenka s mnoha kompromisy pokračovalo v činnosti, ke Kurbasovu odkazu se mohlo naplno vrátit až ve svobodné Ukrajině po rozpadu SSSR, doplnila mluvčí.

„Ze scény vinohradského divadla jsme poslali charkovskému divadlu videopozdrav. Najdete ho od 31. března na webových stránkách," řekla. Zdravici přečetla herečka Simona Postlerová, do ukrajinštiny tlumočil herec charkovského divadla T. Ševčenka Roman Zhyrov a přítomen byl i nový člen souboru vinohradského divadla, kyjevský herec Stanislav Moskvin.

„Cítíme velký smutek, když slyšíme vyprávění ukrajinských žen, dětí a starých lidí, kterým se zde snažíme pomoci. Když vidíme obrazy zkázy Mariupolu, Charkova a dalších vašich měst. Jako lidé od divadla jsme hrdí na skutky vašeho prezidenta, pana Volodymyra Zelenského, herce, který se podobně jako herec Ronald Reagan či dramatik Václav Havel dokázal postavit zlu odvážněji a účinněji než většina světových kariérních politiků," stojí v pozdravu ukrajinského divadlu.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: hrm, jw