05.09.2022 11:47

Divadlo Na zábradlí chystá 65. sezonu

Divadlo Na zábradlí tento týden zahájí svou výroční pětašedesátou sezonu. Legendární pražská scéna chystá na zahájení pro návštěvníky slavnostní představení inscenace Hamleti i odpolední doprovodný
program.

Již tento čtvrtek 8. září zahájí Divadlo Na zábradlí svou pětašedesátou sezonu na pražské scéně. Slavnostní zahájení sezony započne v 15:00, a to tradičním přeplaváním Vltavy. Fanoušci divadla se mohou na plavce přijít podívat na náplavku u Smetanova nábřeží vedle čapadla, nebo se do kolektivního plaveckého výkonu mohou přímo zapojit – sraz sportovních nadšenců bude ve tři hodiny před Divadlem Na zábradlí, odkud se přesunou na severní stranu Střeleckého ostrova a společně vyplují do nové sezony. „Vzhledem k současné společensko-ekonomické situaci bude nadcházející sezona nepochybně náročná, i přesto se však na ni moc těšíme. Čeká nás řada premiér, které spojují knižní předlohy, poutavé lidské příběhy a silné režijní osobnosti. Na oslavu pětašedesáté sezony připravujeme i nespočet doprovodných programů a věříme, že je skutečně nač se těšit,“ říká umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová, která společně s ředitelem Petrem Štědroněm zároveň vstupuje do své desáté sezony ve vedení divadla.

Z nábřeží se divadelníci přesunou na Anenské náměstí. Od 16:30 zde bude probíhat živé provedení podcastové talkshow Kulisa, ve které herečky Kateřina Císařová a Barbora Bočková vyzpovídají členy souboru i uměleckého vedení divadla a společně tak návštěvníkům poodhalí své plány pro nadcházející měsíce. Pořad bude zároveň živě přenášen na sociálních sítích a následně bude na Spotify profilu divadla zveřejněn jeho zvukový záznam, takže ani ti, kdo se zahájení nebudou moci zúčastnit osobně, nepřijdou zkrátka. Na Kulisu naváže v 18:00 dvojitá vernisáž nových výstav v divadelních prostorách – v kavárně Divadla Na zábradlí bude uvedena permanentní výstava zákulisních fotografií zachycujících střípky divadelního života. Ve foyer pak nahradí dosavadní výstavu ukrajinského grafika Oleksandra Grekhova nová expozice diváckých vzkazů mimozemským civilizacím sesbíraných během repríz nedávno derniérované inscenace Ahoj vesmíre! uváděné v pražském Planetáriu.

Večer bude program završen stou reprízou oblíbené inscenace Hamleti, původního díla tvůrčího týmu Jana Mikuláška a Dory Štědroňové na téma hereckého života, hraní, předstírání a markýrování, jež za sedm sezon na repertoáru divadla slavila úspěch nejen na domácí scéně, ale například i v Polsku či v Maďarsku a v neposlední řadě i ve virtuální realitě v rámci projektu Brejlando. Po představení bude následovat diskuze s herci – diváci se mohou těšit na rozhovor s Petrem Čtvrtníčkem, Václavem Vašákem či Miloslavem Königem a dalšími hvězdami hereckého souboru, jimž budou moci položit ty nejpalčivější otázky k jejich rolím i životu na Zábradlí.

www.nazabradli.cz

Autor článku: Lucie Flemrová, Hamleti: foto KIVA