25.04.2023 12:21

Divadlo Na zábradlí uvede premiéru adaptace knihy Dani Horákové O Pavlovi

Již tento týden uvede Divadlo Na zábradlí inscenaci O Pavlovi podle úspěšné knihy spisovatelky a disidentky Dani Horákové. V režii Anny Klimešové se zde mladý herecký tým věnuje tématu samoty a izolace ve vztahu na příkladu novomanželského páru chartistky Horákové a jejího manžela, režiséra a scenáristy Pavla Juráčka. 

Divadlo Na zábradlí v pátek 28. dubna poprvé představí svou adaptaci knihy O Pavlovi. Její autorka Daňa Horáková, někdejší manželka Pavla Juráčka (jehož osobnost ožívá na Zábradlí již v legendární Mikuláškově inscenaci Zlatá šede-sátá), byla za svou výpověď o soužití s Juráčkem oceněna Cenou Lidových novin a nominovaná na cenu Magnesia Litera v publicistické kategorii. Na Zábradlí ožijí Horákové vzpomínky v dramatizaci oceňované režisérky Anny Klimešové a dramaturga Petra Erbese. Ačkoliv jsou tvůrci inscenace o několik generací mladší než autorka předlohy a období normalizace nezažili, hovoří o tématech otevíraných v inscenaci jako o nadčasových a univerzálních: „Pro začátek vztahu Juráčka a Horákové hraje velkou roli StB. Aby mohl Juráček odjet do Německa, žáda-la po něm policie, aby si Daňu vzal a odjel do Mnichova s ní. Celý jejich pobyt v exilu byl zastřešený akcí Asanace, kdy se StB rozhodla vystěhovat množství signatářů Char-ty 77 do zahraničí. Jejich osobní příběh však vnímáme jako univerzální nehledě na dobu,“ uvádí dramaturg Petr Erbes. „Je to hra o mnoha úrovních samoty a všech nepřítomných, se kterými denně žijeme. O tématu ke zpracování jsme uvažovali v čase covidové pandemie. V té době se mnoho vztahů ocitlo v izolaci. Zajímalo nás téma společného soužití – jak spolu vydržet, žít a komunikovat v takových podmín-kách?“ dodává režisérka Klimešová. Do titulní role Pavla Juráčka obsadili tvůrci Michala Bednáře, v roli samotné autorky knižní předlohy Dani Horákové se pak publikum může těšit na Anežku Kubátovou.

Diváci budou mít v nové inscenaci Divadla Na zábradlí možnost nahlédnout do klaustrofobního prostředí mnichovské garsonky, kam Juráček a Horáková coby novomanželé odešli v roce 1977. Navzdory tomu, že Horáková popisuje ve svém díle velmi konkrétní životní situaci v neméně konkrétním historickém kontextu, nahlíží svůj vztah s Juráčkem z širší perspektivy a nabízí mnoho para-lel od vztahu Franze Kafky s Dorou Diamantovou po Viktorku s černým mys-livcem. Podobné paralelní životní příběhy i imaginární návštěvníky stísněného bytu uvidíme i na jevišti Divadla Na zábradlí, a to v podání Kateřiny Císařové, Johany Matouškové a Vojtěcha Vondráčka. Imaginace, sny i představy se pak

promítnou také do výtvarné složky inscenace, jejíž autorkou je Tereza Bartůň-ková: „Na scéně se objevují různé vrstvy průhledných látek a průsvitných materiálů, které mohou dusit, izolovat, rozdělovat prostor. V inscenaci jde primárně o soužití dvou výrazných osobností – jak si mají poradit s tím, že sdílí malý byt, když mají úplně odlišné návyky? Jsou jako den a noc – i to je pro mě inspirací pro řešení scénografie, kde bude svícení hrát důležitou roli pro tvoření rozdílných atmosfér. Hra s viditelností, stíny, obrysy a vynořování odnikud, z paměti,“ popisuje výtvarnice a light designérka Bartůňková. Po hudební stránce atmosféru inscenace dotvoří skladatel a performer Jan Burian.

První reprízy nejnovější inscenace Divadla Na zábradlí proběhnou již v pátek 12. a v pondělí 22. května, naposledy v sezoně pak v pátek 9. června.

https://www.nazabradli.cz/

Autor článku: Lucie Flemrová, foto: KIVA

Divadlo Na zábradlí uvede premiéru adaptace knihy Dani Horákové O Pavlovi

Inscenace

22.07.2024

Musica Florea a Hartig Ensemble uvedou v zámeckém divadle v Litomyšli inscenaci Čarodějná girlanda

V úterý 23. července se bude mimořádně hrát v zámeckém divadle v Litomyšli. K výročí 135 let od pobytu císaře Františka Josefa I. na zámku se pod názvem Hudba a tanec u dvora Habsburků uskuteční dobové představení Čarodějná girlanda s hudbou Josepha Starzera podle notového záznamu z archivu zámku v Českém Krumlově.

19.07.2024

V Divadle X10 se uskuteční představení 6 Degrees, které spojí taneční performanci a virtuální realitu

Fyzickou taneční performanci a virtuální realitu spojí představení 6 Degrees, které uvede v pražském Divadle X10 česká platforma pro současný tanec ME-SA, kreativní studio Brainz Immersive a Motionhouse z Bruselu. Návštěvníci inscenace, která se v pražském divadle odehraje 2. a 3. září, budou mít na hlavě brýle pro virtuální realitu, ve které uvidí performera i scénu doplněnou o pohyblivé digitální prvky.

19.07.2024

Archa – Centrum dokumentárního divadla uvede ve Stodoliu multimediální inscenaci Všechna krása

Archa – Centrum dokumentárního divadla s potěšením oznamuje první a jediné uvedení multimediální inscenace Všechna krása, kterou vytvořila skupina mladých umělců z různých zemí Evropy. Zažijte svobodu objevování vnitřních i venkovních prostor Stodolia, které vzniklo proměnou hospodářských prostor na divadelní studio. Multimediální představení Všechna krása bude vyvrcholením osmého ročníku Mezinárodní letní školy dokumentárního divadla.