08.11.2005 00:00

Divadlo Ponec uvedlo novou laserovou choreografii Petry Hauerové

PRAHA 8. listopadu (ČTK) - Taneční divadlo Ponec uvedlo premiéru nového díla choreografky Petry Hauerové. Inscenace nazvaná Turing Machine (Turingův stroj) je výsledkem několikaměsíční práce v Ponci; tuto možnost dostává držitel Ceny Sazky za objev v tanci udělovanou porotou festivalu Česká taneční platforma. Hauerová je loňskou držitelkou ceny.

Podobně jako choreografie Noční můra, za niž Hauerová cenu obdržela, mají i v novém díle velký význam nové technologie, představení je založené na důmyslném propojení počítačových a světelných technologií s pohybem. Na rozdíl od sólové Noční můry v novém představení tančí tři tanečnice - vedle samotné Hauerové ještě Veronika Kaciánová a Petra Brabcová.

Doplňuje je tým TOW, jehož je Hauerová členem a který se podílel i na Noční můře - zvukový design vytvořil David Vrbík, laser a projekce má na starosti Vladimír Brož, světla pak Jiří Málek společně s Vladimírem Brožem.

Název představení odkazuje na stroj, který sestavil britský matematik a logik Alan Mathison Turing (1912 až 1954), jenž se zabýval teorií automatů a umělé inteligence. Turingův stroj je nekonečný automat, který lze použít jako abstraktní model nejjednoduššího číslicového počítače, dokáže simulovat postup matematika při vytváření důkazu. Matematikům slouží jako model, prostředek při analýzách řešitelnosti některých úloh.

Hauerová stejně jako při Noční můře pracuje s barevnými laserovými paprsky, které vytvářejí hlavní rámec dění na pódiu. Z pohledu diváka dokonalé propojení světelných efektů s pohybem tanečníků v pozorovateli vzbuzuje pocit, že vzdálenost mezi člověkem a strojem je až mrazivě blízká.

Cena Sazky za objev v tanci se uděluje od roku 2002, původně byla spojena s odměnou 300.000 korun na vznik nového představení. Tuto sumu dostali první tři její držitelé. Petr Tyc, Kristýna Celbová a Hauerová, letos sponzor odměnu zvýšil na 400.000 korun, když cenu získalo duo VerTeDance tvořené Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou za choreografii s názvem Tichomluva.

Petra Hauerová absolvovala konzervatoř Duncan Centre a stáže v Londýně a Amsterdamu. Vytvořila sérii děl, zpravidla výtvarně- pohybových, s nimiž zaujala i odborníky projektu Trans Danse Europe. Stala se tak jeho českou reprezentantkou, v rámci projektu při stáži v Bruselu vzniklo i její představení Noční můra. Své choreografie uvedla v řadě evropských zemí, v tuzemsku vyučuje v Duncan Centre.

Markéta Horešovská spm kš

Autor článku: ČTK