02.09.2022 11:39

Divadlo PONEC zahájí sezonu dalším oživením dolního Žižkova

PONEC – divadlo pro tanec zahájí 10. září již 22. sezonu a spolu s kulturní veřejností oslaví rozšíření žižkovského kreativního hotspotu o nové prostory Art Centra Krenovka.

V rámci openingu bude mít veřejnost možnost seznámit se s plánovanými aktivitami divadla včetně nahlédnutí do tvůrčího procesu očekávaných podzimních premiér českých i zahraničních umělkyň a umělců, jako jsou Marie Gourdain a Lukáš Karásek, Temporary Collective, Tereza Lenerová, POCKETART nebo Ostružina.  „Program divadla se bude konat nejen v divadle PONEC, ale i v jeho blízkém okolí a vyvrcholí uměleckou prohlídkou rodícího se Art Centra Krenovka,“ vysvětluje Markéta Perroud, umělecká ředitelka divadla PONEC.

Na Žižkově v blízkosti divadla PONEC vzniká nové umělecké centrum a Tanec Praha z.ú. je hrdým partnerem tohoto projektu. Projekt s oficiálním názvem „Usedlost Krenovka na pražském Žižkově – nové centrum pro současné umění a komunitu“ umožní inovativní využití kulturní památky Krenovka. Naváže na celkovou stavební rekonstrukci objektu a v urbanisticky problematické lokalitě dolního Žižkova přispěje ke vzniku centra pro tvorbu a prezentaci umělců a komunitní aktivity spojené s kultivací a oživením okolí. Tanec Praha zde našel administrativní zázemí a hlavně svůj historicky první zkušební sál – Studio Krenovka.

„SUDOP Real a.s., osvícený majitel Krenovky, se rozhodl investovat do umění a postavil nám nádherné studio, které jsme díky Fondům EHP mohli vybavit kvalitní taneční podlahou a vytvořit i vhodné zázemí pro umělce a náš tým. Téměř čtvrtina objektu tak slouží tanečnímu umění a vzniká zde i dočasný ‚creative shelter’ pro umělce z Ukrajiny, to vše v synergii s čítárnou Unijazzu a výtvarnými ateliéry Trať 42,“ vysvětluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha z.ú.

PONEC - divadlo pro tanec je jedinečný prostor pro kreativitu, inspiraci, setkávání, dialog a nové impulsy. Na rozhraní dolního Žižkova a Karlína se již dvaadvacátým rokem podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Oslovuje dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny. Dává prostor českým umělcům, ale rovněž rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce. Divadlo PONEC je domovskou scénou festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma.

PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. na základě smlouvy o pronájmu na 25 let s MČ Praha 3, platné do roku 2023, za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a městské části Praha 3. Tanec Praha z.ú. je partnerem projektu Krenovka. Společnost SUDOP Real na revitalizaci usedlosti získala grant 6.625.000 Kč z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014-21.

www.divadloponec.cz

 

Autor článku: Pavlína Procházková; Foto: Vojtěch Brtnický