19.06.2019 10:56

Divadlo Radka Brzobohatého připravilo inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem

Premiéru  inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem podle slavné literární předlohy Kena Keseyho uvede dnes večer pražské Divadlo Radka Brzobohatého. V hlavní roli strhujícího příběhu o souboji nepřizpůsobivého jedince s establishmentem se představí Miroslav Hrabě v alternaci s Lukášem Burianem, který je zároveň režisérem hry a uměleckým šéfem divadla. Role sestry Ratchedové se zhostila ředitelka divadla Romana Goščíková v alternaci s Annou Kulovanou.

Dramatizace románu Kena Keseyho posbírala mnohá ocenění včetně ceny Newyorské kritiky a Tony Award a hraje se s úspěchem po celém světě. Slávu pak dovršila filmová adaptace českým rodákem, Milošem Formanem, která získala pět Oscarů, a to za nejlepší film, herce, herečku, režii a scénář a nesmazatelně se zapsal do světového povědomí.

Přelet nad kukaččím hnízdem je strhujícím soubojem hrdosti a radosti ze života s absolutismem a tyranií. Věčně aktuální téma o tom, kde jsou hranice a kdo je určuje. Boj jedince, temperamentního vyvrhele McMurphyho utíkajícího pod rouškou bláznovství před nápravným zařízením, se společností, nadvládou a hierarchií v podobě psychiatrické léčebny. Ve strhujícím příběhu o souboji mezi manipulativní zdravotní sestrou a jejím nedobrovolným pacientem dále hrají Petr Klimeš, Milan Enčev, Lukáš Malínek, Jindřich Žampa, Martin Šnajdr, Karel Hábl, Antonín Hardt, Alžběta Fišerová, Barbora Kepková, Michal Roneš a Marek Helma.

Hru zinscenoval Lukáš Burian, umělecký šéf Divadla Radka Brzobohatého, který má mnohé herecké i režijní zkušenosti. Během svého ostravského působení ztvárnil řadu rolí v Divadla Petra Bezruče i Národním divadle moravskoslezském. V Praze se začal věnovat kromě hraní i režii. V Divadle Radka Brzobohatého se uvádí jeho inscenace Řádí jako tajfun, Petr a Lucie, 1984 aneb Velký bratr Tě sleduje!, Maryša, Lakomec a Tři letušky v posteli.

https://divadlorb.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha