19.05.2022 18:56

Divadlo Radost připravilo inscenaci o Pinocchiovi

Současná témata promítlo brněnské Divadlo Radost do nové inscenace o chlapci Pinocchiovi. Divadelníci se ptají po důvodech, proč dnešní děti lžou, proč nechtějí dospět, proč jsou neustále v opozici. Dalším tématem je obtížné rozlišování mezi tím, co je pravda, a co se za pravdu jen vydává. Premiéra bude v pátek, oznámil ČTK Vítězslav Charvát z Radosti.

Pinocchiova dobrodružství patří k nejčtenějším a nejpřekládanějším dětským knihám na světě. Příběh o dřevěném panáčkovi s vlastnostmi neposlušného chlapce napsal v 19. století italský literát Carlo Collodi.

Brněnští divadelníci si pro inscenaci nazvanou Pinocchio vybrali úpravu současného francouzského autora Joëla Pommerata. Akcentuje temnější stránku příběhu i některá vážnější témata.

Představení režíruje polská divadelnice Joanna Zdradová. Ve své koncepci se pohybuje na hraně dobra a zla. Zajímají ji fantastická dobrodružství zvláštního chlapce, přeje si putovat spolu s diváky jeho vysněným světem, který je bez ustání konfrontovaný s drsnou realitou, lží, chudobou a osamělostí.

„Groteska, maska a fantasmagorie jsou klíčová slova, která charakterizují můj divadelní mikrokosmos," uvedla Zdradová. Žánrově vytváří inscenaci na pomezí kabaretu a činohry s operními prvky.

Představení je vhodné pro děti starší osmi let. Titulní roli nastudoval Gabriel Kulíšek.

https://divadlo-radost.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm