13.01.2023 12:00

Divadlo rozmanitostí uvede mechanickou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Divadlo rozmanitostí v Mostě uvede v sobotu 14. ledna 2023 od 17:00 hodin premiéru pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Kristýna Kolovratová a Martin Čarný
Dlouhý, Široký a Bystrozraký
Mechanická pohádka o překonávání smutku pro děti od 5 let.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký jsou přáteli, kteří tak trochu nezapadají. Sledujte jejich příběh plný odvahy, síly a vzájemné podpory. Na své cestě totiž každý objeví dar, který jim umožní překonat i ten největší smutek a do mechanického světa loutek opět navrátí radost.

Slovo dramaturga
K interpretaci klasické pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký:

Spolu s režisérkou Hanou Marvanovou jsme přemýšlely nad tím, co je pro nás podstatou této klasické pohádky a jak ji vyprávět tak, aby měla co říct dnešním dětem.
V našem pojetí nejsou Dlouhý, Široký a Bystrozraký hrdinové v pravém slova smyslu - jsou to bytosti, které nevyužívají svůj potenciál, neumí zacházet se svými danostmi a hrdiny se teprve musí stát. Putují bezcílně světem, až narazí na prince, který v jejich jinakostech vidí výhody a nebojí se jim dát příležitost. Díky nepříjemným úkolům a výzvám, před které je osud staví se trojice učí objevovat svá nadání a zároveň překonávat smutek a tíhu, kterou si v sobě ze všech let podhodnocování nesou.
Důležitý je také rámec celé inscenace, který tvoří vypravěči a jejich mechanický svět - tvrdý, zanedbaný a nevlídný. Je ale také plný hračiček, hejbátek a roztodivností. A hlavně: chybí v něm ženy. Ty jsou v našem pojetí nejen pasivními (absentujícími či zakletými) “květinkami”, ale emancipovanými hrdinkami, aktivně se podílející na zničení pána smutku.

Výtvarníkovi Richardu Maškovi se podařilo vytvořit prostředí inspirované steampunkovou estetikou a navrhnout v tomto duchu také originální loutky.
Dalším důležitým aspektem inscenace jsou písničky Martina Čarného, které nejenom nesou atmosféru a pomáhají s ustanovením rytmu inscenace, ale také vysvětlují či posouvají děj.

Kristýna Kolovratová, dramaturgyně

Před představením proběhne kreativní dílna, kde si děti budou moci vyrobit vlastní dřevěnou loutku Woodmaid (vstupenky na dílnu je nutné zakoupit zvlášť).


DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ

Text a dramaturgie: Kristýna Kolovratová
Režie: Hana Marvanová
Výprava: Richard Maška
Hudba: Martin Čarný

DLOUHÝ: Július Kubaščík
ŠIROKÝ: Martin Čarný
BYSTROZRAKÝ: Pavel Zikmund
PRINC: Quido Kublák
PRINCEZNA: Barbora Schusswohlová
HLAS ČERNOKNĚŽNÍKA: Jiří Švec

PREMIÉRA / 14. ledna 2023 / 17:00 hodin.

První repríza pro veřejnost: 18. února 2023 / 17:00 hodin.

Rezervace vstupenek: www.divadlo-most.cz, www.divadlo-rozmanitosti.cz

Autor článku: produkce@divadlo-most.cz

Divadlo rozmanitostí uvede mechanickou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.