18.10.2022 13:18

Divadlo Šumperk uvede v premiéře inscenaci Bylo nás pět

Šumperské divadlo uvede v sobotu premiéru inscenace Bylo nás pět podle humoristického románu spisovatele Karla Poláčka. Režie se ujal absolvent režie na divadelní fakultě JAMU Petr Smyczek, který je synem filmového režiséra Karla Smyczka, tvůrce úspěšné seriálové verze z roku 1994, řekl ČTK dramaturg divadla Michael Sodomka. Vypravěčem bude stejně jako v románu chlapec Petr Bajza, jehož si zahraje Adam Joura. V divadle jde o druhou premiéru této sezony, tou první byl Přelet nad kukaččím hnízdem.

Šumperské zpracování jazykově jedinečného románu připomene nejen osobnost spisovatele židovského původu, který se narodil v poměrně nedalekém Rychnově nad Kněžnou, ale i kontext tehdejší pozoruhodné doby. „Bylo nás pět jsme se rozhodli zinscenovat z několika důvodů, jedním z nich byla i velká divácká poptávka po klasických českých titulech. Zároveň jsme hledali nějaký titul, o který by měly zájem školy a byl by užitečný pro jejich výukové osnovy. Zároveň jsme nechtěli, aby šlo o otrockou adaptaci, o přepis přímých řečí z knihy či replik ze známého seriálu. Přistupujme k tomu poměrně inovativně a zároveň s velkou úctou k předloze i k seriálu," uvedl dramaturg divadla.

Diváci podle něj nepřijdou o známé hlášky, divadlo však zároveň s režisérem vytvořilo koncept, který pracuje s dobou vzniku. „To znamená, že Poláček román psal v době, kdy čekal na transport a zuřila válka. Přesto napsal román o ničím nezkaženém dětství," uvedl Sodomka s tím, že laskavý pohled na svět zprostředkoval dětskýma očima. „To nám přišlo aktuální i směrem k dnešku. Taky to lze pojmout jako hru o pomíjivosti a o pomalých ztrátách, kterých si nevšímáme, a zbývají jen vzpomínky. Půjde ale zároveň o hravou komedii, která by se měla líbit jak školákům, tak i dospělým," doplnil Sodomka.

Hlavní roli Petra Bajzy hraje Adam Joura, Evičku Svobodovou, jeho dětskou lásku, Ladislava Jančíková. O kostýmy se postarala Julie Ema Růžičková, o scénu Adéla Szturcová a pod hudbou je podepsán Pavel Čeněk Vaculík. „Vesměs jde o mladý a kreativní tým, což je ideální spojení s tak notoricky známou klasikou," dodal dramaturg divadla. Po premiéře čeká diváky beseda s režisérem i jeho otcem.

Divadlo Šumperk nabídne divákům v současné sezoně sedm premiér. Kromě prvního titulu, kterým byl Přelet nad kukaččím hnízdem, a inscenace Bylo nás pět to bude například rodinná komedie Šumperák. Chybět nebude po letech také muzikál, a to Ženy na pokraji nervového zhroucení.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: Alena Horáková, kš

Divadlo Šumperk uvede v premiéře inscenaci Bylo nás pět

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.