15.05.2023 13:59

Divadlo Šumperk završuje sezonu uvedením komedie Vše o mužích

Divadlo Šumperk chystá na sobotu poslední premiéru sezony, půjde o povídkovou komedii Vše o mužích. Komedie chorvatského dramatika a spisovatele Mira Gavrana se v Šumperku dočká své moravské premiéry, a to v komorním prostředí malé scény na Hrádku, řekl dnes ČTK dramaturg divadla Michael Sodomka. Humorné sondy do nitra mužské duše se zhostí trojice herců Ondřej Král, Adam Joura a Alexandr Stankuš. Režie inscenace se ujala Tereza Říhová.

Formát menšího rozsahu na divadelní scéně na Hrádku zavedlo divadlo v posledních letech. „Snažíme se tím vyplnit něco, co nám v repertoáru chybí. Nejdříve tam byl Méďa Špuntík, poté jsme zde uvedli představení Čik: Jízda tvýho života určené pro střední školy a nyní jsme se rozhodli sem umístit komedii menšího rozsahu, se kterou bychom zároveň mohli jezdit i na zájezdy, případně ji hrát také venku," uvedl Sodomka.

Humorná sonda do mužské duše byla v českém divadelním prostředí poprvé uvedena na letní scéně pražského Studia Dva. „Miro Gavran je nejhranějším balkánským dramatikem současnosti, jehož komedie objevili i čeští divadelníci. Patří mezi ně také tato povídková hra, v níž před třemi herci stojí výzva v podobě ztvárnění různých osob a charakterů v rozličných prostředích, které se průběžně proměňují," doplnili zástupci divadla.

Trojice hlavních hrdinů se potká například v posilovně, nočním striptýzovém klubu nebo v domově důchodců. Herci se mezi sebou ocitají v různých úrovních vztahů, někdy jde o tři přátele, jindy o otce a dva syny, příště zase o milostný trojúhelník. „Je to komedie vztahová, chvílemi to však trochu zvážní," doplnil Sodomka.

Divadlo Šumperk v letošní sezoně nabídlo divákům sedm premiér, všechny v prvním šumperském nastudování. Současně se vrátila dramaturgická linie, která zohledňovala místní fenomény. Mezi tituly nechyběl například Přelet nad kukaččím hnízdem, nová adaptace humoristického románu Karla Poláčka Bylo nás pět či inscenace Šumperák o rodinném domě, jehož projekt vznikl na konci 60. let 20. století a pro jehož označení se ujal lidový název šumperák. Poslední premiérou na velké scéně divadla byl v dubnu muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr