16.05.2022 10:40

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí. Derniéra proběhne 21. května v 19 hodin v Divadle Tramtarie.

Smrt osamělé farmářky svádí dohromady její dvě rozhádané dcery, které se po letech opět setkávají, aby vyřídili matčinu pozůstalost. Carol žije volnomyšlenkářským životem ne zcela úspěšné hudebnice, učitelka Michel je naopak svědomitá manželka a matka dvou dětí. Zatímco se obě snaží co nejrychleji vyřešit rodinné záležitosti tak, aby se opět mohly vydat každá svým směrem, objevují ve staré truhle jedno velké rodinné tajemství. Jeho náhodné odhalení pak rozpoutá kolotoč postupného vyplavování celé řady dalších utajovaných skutečností, kterými, jak se brzy ukáže, je jejich rodný dům prostoupen. A nejen on, ale veškeré vztahy v něm. Všechny události, které nastanou, si nikdo nepřál. Ale nebýt toho, nemohlo by se začít znovu a lépe. Cesty vedoucí do Madisonu jsou plné překážek, které ale někdy musíme podstoupit, abychom došli k lásce, sebepochopení, porozumění blízkým i odpuštění.

„Osobně považuji Madisonské cesty za jednu z nejzdařilejších inscenací na současném repertoáru Divadla Tramtarie. Je to příběh o milostném vzplanutí, jehož intenzita je tak velká, že tomu zkrátka nelze čelit. Příběh této lásky je ale vyprávěn bez velkých gest, bez filmových romantických klišé, jeho neobyčejnost spočívá v každodenní obyčejnosti. Tedy pravdivosti. A není se čemu divit, protože původní literární předloha byla napsána podle skutečné události.“ (Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie) 

Inscenace už od své premiéry statečně bojovala s nepřízní osudu. Jen pár dní po jejím uvedení totiž protipandemická opatření poprvé uzavřela divadla v celé zemi, a jak se později ukázalo, nebylo tomu tak naposledy. Madisonské cesty se však vracely na jeviště při každé možné příležitosti a vždy okouzlovaly dojemným a silným příběhem, milým humorem, ale taky nápaditým scénickým provedením scénografa Hynka Petrželky nebo hudebními variacemi Matouše Hekely. Středobodem inscenace se pak staly herecké výkony Dominiky Hrazdílkové, Terezy Toth Čápové a Marka Zahradníčka, kteří se představili v hlavních rolích příběhu.

“Asi žádná inscenace nebyla pandemií zasažena tolik, jako právě Madisonské cesty. Sváděly s ní však statečný boj a staly se výjimečným kusem na repertoáru Divadla Tramtarie. Teď však přichází čas se pod Rosemanovým mostem potkat naposledy a s inscenací se rozloučit. Bude to jedinečný zážitek, který by si diváci neměli nechat ujít.” (Tereza Matějková, dramaturgyně Divadla Tramtarie)

Derniéra proběhne 21. května 2022 od 19 hodin v Divadle Tramtarie.

www.divadlotramtarie.cz

Autor článku: Vlasta Pechová