23.09.2016 11:37

Divadlo Tramtarie uvede loutkovou pohádku Princ Bajaja

Na scéně Divadla Tramtarie v Olomouci bude v sobotu premiéra pohádky Princ Bajaja. Uvede ji nové olomoucké nezávislé Divadlo Jan, jehož principálem je přední člen souboru Tramtarie Jan Konopčík. Z Divadla Tramtarie jsou i další členové tvůrčího týmu pohádky jednoho herce s netradičními loutkami, autorem scénáře a režisérem je umělecký šéf Tramtarie Vladislav Kracík. Představení otevře sezonu Divadla Tramtarie, které premiéru vlastní autorské pohádky plánuje na 9. října.

Podle Konopčíka tvůrci vsadili na klasickou pohádku. Přiznal, že divadlo jednoho herce je poměrně náročné. "Myslel jsem si, že náročné bude udržet text nebo dějovou linku, ale větší problém v tom nemám. Spíše je problém to, že je to fyzicky a technicky velice náročné, člověk si musí hlídat fáze i změnu hlasu," řekl dnes novinářům principál Divadla Jan Konopčík.
Podle režiséra Kracíka to byla výzva, sám označil divadlo jednoho herce obklopeného loutkami za svéráznou disciplínu. "Musím říct, že je to poměrně dřina, ruce má jen dvě. S nadsázkou jsme museli přistoupit i ke scéně, kdy Bajaja bojuje s dvanáctihlavým drakem," řekl Kracík. Podotkl, že principál divadla je zároveň loutkovodičem, vypravěčem a sám i vstupuje do děje. "Nakonec i loutky samotné si uvědomí, že na scéně nejsou samy. Rádi si pohráváme s divadelními principy," doplnil Kracík.
Diváky zaujmou i "mluvící" loutky, jejichž autorkou je výtvarnice Adéla Szturcová. Všechny vystupující loutky jsou šité. "Je to kombinace různých druhů loutek a jejich velikostí," uvedla výtvarnice, která vytvořila i scénu.

Nezávislé Divadlo Jan si klade za cíl nabízet divákům originální zábavu. Sdružuje zkušené osobnosti různých divadelních oblastí, od scénické hudby přes scénografii až po herectví či divadelní režii. Zaměřeno je sice na menší diváky, ale v budoucnu je jeho cílem orientovat se na širší divácké spektrum. Pohádka Bajaja by měla sloužit jako jeho odrazový můstek.

http://www.divadlotramtarie.cz/ 


Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš

Divadlo Tramtarie uvede loutkovou pohádku Princ Bajaja