08.11.2017 08:03

Divadlo v Dlouhé uvede inscenaci podle knižního bestseleru Tajný deník Adriana Molea

Novinkou pražského Divadla v Dlouhé bude 8. listopadu premiéra inscenace podle knižního bestseleru Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 spisovatelky Sue Townsendové. Na jeviště se dostane v autorčině adaptaci a úpravě Miroslava Hanuše. Ten je zároveň režisérem a autorem textů 11 písní, které ji doprovázejí, sdělila ČTK mluvčí této scény Karola Štěpánová. V inscenaci se objeví například Martin Matejka, Pavel Tesař, Jaroslava Pokorná, Marie Turková, Eva Hacurová, Jiří Wohanka a Jan Meduna.

Na jednom a čtvrt roce ze života britského puberťáka Adriana Molea Hanuše vedle stále se opakujících problémů dospívání zajímala sociální nota a motiv sblížení ob generaci. Například více než vlastní rodiče, kteří mají dost starostí sami se sebou, rozumí titulnímu hrdinovi jeho babička.

Podle Štěpánové inscenace navazuje na dramaturgickou linii hudebních inscenací s živou hereckou kapelou, které v Dlouhé připravoval především Jan Borna. „V tomto případě jde navíc o retro, s nímž mají naši herci i diváci také mnoho zkušeností. Jde o 80. léta minulého století v Anglii, velká pozornost byla proto věnována scéně, kostýmům i hudební stránce," dodala mluvčí.

Divadelní adaptace Sue Townsendové počítá s písněmi, ale hudební výběr Miroslava Hanuše a Milana Potočka šel jiným směrem. „K původní adaptaci je zkomponovaná hudba ve středně proudém písničkovém stylu, která se nehlásí ani k popu, ani k ničemu jinému, což mi připadalo jako nevyužitá příležitost. Chtěl jsem docílit závanu autenticity 80. let 20. století, kdy se kniha i adaptace odehrává. Proto tam není žádný výrazný rock a podobné směry, jsou vybrané spíše mainstreamové věci, které zrovna frčely," uvedl Hanuš.

První verzi této úpravy nastudoval před deseti lety v Městském divadle Kladno, pro uvedení v Dlouhé prošel text i hudební stránka korekturou. „Celé aranžmá jsem nově přepsal," podotkl autor hudební úpravy a nastudování Milan Potoček.

http://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw