03.06.2023 12:39

Divadlo v Dlouhé uvede jako poslední premiéru sezóny Amberville

Slavný román Amberville od švédského autora, který se skrývá pod pseudonymem Tim Davys, převedlo na divadelní prkna pražské Divadlo v Dlouhé. Jako poslední premiéru sezony ho dnes večer uvede v režii Jana Jirků, který v Dlouhé hostuje poprvé a který je také zároveň autorem scénáře.

Příběh Amberville je temný, plyšáci v něm o sobě přemýšlejí jako o lidech, jednají často velmi krutě a záludně, ovšem také jsou plni lásky. Kontrast mezi hebkými plyšáky a drsným světem, v němž se odehrávají jejich osudy, je zdrojem napětí v knižní předloze i v inscenaci, uvádějí její tvůrci.

„Pořád nevíme, jestli jsou to plyšáci, nebo lidé. Je to vybroušeno na velmi tenkou hranici. I v knize se autor jakoby zapomíná a trápení plyšáků sice probíhá na úrovni plyše a molitanu, ale najednou je tam věta nechápu, jak člověk může chtít tak ubližovat," naznačuje podobu textu režisér.

„Vlastně to není ani tak o gangsterech, jako o rodině. Ani jsem nevěděl, jako moc je to o rodině, dokud jsme nezačali zkoušet. V pozadí celého příběhu je jedno malinké selhání, které ovlivní osudy všech kolem. Jde především o vztah mezi dvěma bratry, o formu jejich lásky. Pak je tu samozřejmě vztah k rodičům a kromě toho je to také pohled jednoho tvora na celý svět kolem něj," doplnil Jirků. Autorovi se podle něj podařilo geniálně zjednodušit několik věcí, ve kterých se motá každý v reálném světě – nastavení společnosti, nastavení systému, se kterým se jedinec buďto musí smířit, naučit se s ním žít, nebo se z něj zblázní.

Příběh se odehrává ve městě, kde žijí jenom plyšáci. Všechno si navzájem dělají plyšové hračky, které jsou obrazem hezkých i ošklivých věcí v lidské společnosti. Když se to všechno odehrává mezi hračkami, ostřejší výrazy a sprostá slova znějí najednou parodicky a vtipně, mordy připomínají spíš maňáskovou rakvičkárnu známou z historie loutkového divadla. Jan Jirků nedělí divadlo na činohru, hudební divadlo, loutkové divadlo, ale divadlo vnímá jako celek, kde je možné použít všechny prostředky, pokud dobře slouží estetickému názoru a sdělení.

„Mně se to nějak přihodilo, že jsem se stal režisérem rodinných představení, ale já to vlastně neřeším. V mnoha jiných mých inscenacích se děly kruté věci a vyprávěly se drsné příběhy z historie, ale snažím se je vždy vyprávět tak, aby byly srozumitelné a hlavně aby nebyly chladné. Amberville není pro malé děti, ale myslím, že ty větší, kolem deset až 12 let mohou pak mít na rodiče docela zajímavé otázky," vysvětluje Jan Jirků, pro jaké publikum inscenace může být.

Román Amberville je kombinace pohádky pro děti a drsné školy Raymonda Chandlera, Dashiella Hammetta či Rosse MacDonalda. Jednoho dne Erika Medvěda navštíví majitel kasina Nicholas Holub, jeho někdejší chlebodárce. Předloží Medvědovi lákavou nabídku: Holubovo jméno figuruje na seznamu smrti a Medvěd má seznam najít a jméno vyškrtnout, jinak si Holubovy gorily pohrají s jeho přítelkyní Emmou Ramlicí. Medvěd, Holub i Emma jsou plyšáci.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

 

Autor článku: ČTK: hrm, ptd