09.05.2006 00:00

Divadlo v Dlouhé uvedlo scénické čtení hry Viliama Klimáčka

Praha 9. května (ČTK) - "Národní soubor" Slováků pražského Divadla v Dlouhé vystoupil v premiéře scénického čtení hry Viliama Klimáčka Krajina s televízormi. Tento autor, mnohonásobný laureát Ceny Alfréda Radoka, je totiž rovněž ze Slovenska. Dvě reprízy projektu se v kavárně této pražské scény uskuteční 23. května a 12. června.

Martin Veliký, Magdalena Zimová, Martin Matejka, Peter Varga a David Deutscha se takto zviditelnili už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2004, kdy uvedli scénickou podoby lyrické povídky Františka Švantnera. Zvláštním hostem čtení je alespoň ze zvukového záznamu Emília Vášáryová.

Podle šéfredaktora časopisu Svět a divadlo Karla Krále, který se na scénickém čtení podílel, je Klimáčkův text veselým hororem ze života obyčejných železničářů, mediálních hvězd a Panenky Marie. Spojuje je koukání na televizi a pití pálenky.

"Hra byla mým návrhem pro soubor Divadla v Dlouhé, který má řadu slovenských herců, což divák těžko pozná, neboť hrají česky," uvedl Král. Režie byla kolektivní prací. Výsledkem je multimediální čtení, ve kterém se objevila filmová projekce, zpěv, činohra i jednonohý tanec. Osloveny byly i jiné smysly, neboť projekt byl pojat jako kulinářský zázrak s pohoštěním.

Viliam Klimáček se narodil v roce 1958. Podle informací divadla v dětství nevychodil housle a dostal dvojku z chování. Vystudoval medicínu, v době studií začal hrát na saxofon a nakrátko vlastnil tatraplán. Sedm let pak pracoval jako chirurg na bratislavské klinice. V roce 1985 spoluzaložil bratislavské divadlo GUnaGU. Od roku 1993 je na volné noze, věnuje se výhradně literatuře, režíruje a hraje. Je autorem více než tří desítek dramat, mnoha televizních a rozhlasových her, několika sbírek poezie, pohádek, operních libret a románů. Sedmkrát získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší českou nebo slovenskou původní hru. Poslední radokovskou trofej si tento nejčastější laureát a účastník této soutěže odnesl letos v březnu.

Klimáčkovy hry uvádějí kromě jeho domovské scény i další soubory, též Slovenské národní divadlo a pražské Národní divadlo. Patří ke kmenovým autorům v Čechách vydávaného časopisu Svět a divadlo. Hru Krajina s televízormi s podtitulem Je dobré vycítiť napsal v roce 2000. O rok později ji Klimáček ve vlastní režii uvedl v divadle GUnaGU. Text vyšel i v knize jeho deseti dramatických textů, kterou vydal Divadelní ústav Bratislava.

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK