15.11.2022 10:52

Divadlo Venuše ve Švehlovce připravilo komponovaný večer Hate crime

Divadlo Venuše ve Švehlovce, organizace Prague Pride a umělecký gang Depresivní děti touží po penězích připravili na tuto středu speciální program s názvem Hate crime. Pořad se bude věnovat fenoménu zločinu z nenávisti v jeho různých podobách, nazírat na něj z odlišných úhlů pohledu a zkoumat, jak nás ovlivňuje a jak mu lze čelit.

Předvečer svátku demokracie i tragického výročí
Performativní setkání Hate crime proběhne 16. listopadu, v předvečer oslavy české demokracie, ale bohužel také v předvečer měsíčního výročí střelby v Bratislavě.

Co je zločin z nenávisti? A co je vůbec nenávist? Necítíme sami nenávist vůči zločincům, kteří se proviňují na našich komunitách? A máme si na zločiny z nenávisti zvykat, stanou se běžnou součástí naší společnosti? Jak jim zabránit? Jak se jim bránit? Jak jim nepodlehnout? Jak zastavit pandemii tohoto nového druhu špatnosti, která zaplavila celý svět? Jak naložit se strachem, který v nás takový čin vzbudí?

Během večera vystoupí např. populární herec Daniel Krejčík, lidskoprávní aktivistka Lenka Králová, fotograf Lukáš Houdek, básník Aleš Kauer, americká performerka Becka McFadden, operní zpěvák Michal Marhold či režisér Jakub Čermák, čerstvě oceněný Cenou Divadelních novin. Ten také stojí za vznikem projektu.

Všichni jsme otřeseni, ale naše vnitřní chvění je třeba sdílet.

“Jsem bytostně přesvědčený,” vysvětluje Čermák, “že úkol divadla je reagovat na současnost. Má hledat umělecké prostředky, jak reagovat na to, co nás zajímá, trápí, děsí nebo fascinuje. Střelba na dva gaye před barem Tepláreň vnesla do našich životů změnu, se kterou se leckdo obtížně vyrovnává. Doufám, že se nám podaří vytvořit platformu, která pomůže tento fakt sdílet. Součástí bude tedy i prostor pro publikum.”

Pořad proběhne v žižkovském divadle Venuše ve Švehlovce dne 16. listopadu od 20:00, vstup je volný.

Venuše ve Švehlovce

 

Autor článku: Alena Julie Novotná; Foto: Michaela Škvrňáková