26.10.2020 09:13

Divadlo Za komínem v Humpolci nepřestává připravovat vánoční benefici

Divadlo Za komínem, které v Humpolci na Pelhřimovsku působí asi rok, chce ze svých aktivit letos zachovat alespoň vánoční benefici. Loni vybralo na péči pro nemocného čtyřletého chlapce přes 100.000 korun, letos by chtělo získat peníze ve prospěch dětského domova v Humpolci. ČTK to řekla programová ředitelka divadla Kateřina Čermáková.

Divadlo, které má vlastní sedmičlenný soubor, se slavnostně otevřelo 17. ledna. Ve zkušebním provozu bylo ale od září loňského roku. Než se kvůli koronaviru uzavřelo stejně jako jiné kulturní organizace, stačilo uspořádat nejen divadla a koncerty, ale i akce pro místní děti či seniory. Právě jeho komunitní funkce je podle Čermákové důvodem, proč divadlo i přes uzavření opakovaně podpořil Kraj Vysočina nebo město Humpolec. O státní kompenzace určené na podporu kultury zasažené koronavirovou krizí žádat nebude.

Jarní uzavření kulturních institucí se Divadlo Za komínem snažilo dohnat přes léto, kdy uspořádalo několik koncertů. „Teď je ta situace taková, že jsme zmrazili úplně všechno. Nejde dělat vůbec nic, protože nevíte, na kdy to odkládat, kdy se znovu začne. Jediné, co pořád připravujeme, je vánoční benefice," řekla Čermáková. Benefice bude mít formu prodeje kreseb dětí z humpolecké základní umělecké školy, který divadlo uspořádá přes sociální sítě a vlastní webové stránky. Prodávat ve prospěch humpoleckého dětského domova bude také kalendář.

Umělecký soubor divadla začal zkoušet komedii Marca Camolettiho A do pyžam!. Premiéra byla naplánovaná na 4. listopadu. „Ale premiéra se odloží, to se nedá nic dělat. Předpokládám, že kultura bude asi to poslední, co se znovu otevře. Stejně jak to bylo v té první vlně," řekla Čermáková.

Investorem divadla je akciová společnost Artspect. Svůj bývalý sklad přestavěla na univerzální prostor, který je k dispozici pro komerční účely i pro humpoleckou základní uměleckou školu. Divadlo stojí na místě, kde v 19. století fungoval hostinec u Nápravníků, kde se hrávalo divadlo, pořádaly plesy i první cvičení tělovýchovné jednoty Sokol v Humpolci. Moderní klimatizovaný sál, ve kterém je zdůrazněná industriální minulost areálu, má 150 míst. Dalších 60 lidí může na jeviště shlížet z galerie. Součástí divadla je zázemí pro účinkující a dva bary.

https://www.divadlozakominem.cz/

Autor článku: ČZK: vkr, gcm

Divadlo Za komínem v Humpolci nepřestává připravovat vánoční benefici

Inscenace

17.06.2021

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla uvede úspěšnou inscenaci Něco shnilého! jen šest let po broadwayské premiéře

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!). Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský.

17.06.2021

Vychází studiová nahrávka k muzikálu Elefantazie

Divadelní muzikál režiséra Davida Drábka, hudebního skladatele Darka Krále a textaře Tomáše Belka ELEFANTAZIE vypráví příběh a životní postoje skutečného Josepha Merricka, tělesně postiženého člověka, který se pro svou anomálii stal koncem 19. století inventářem anglických panoptik. Život takzvaného Sloního muže již inspiroval po celém světě mnoho tvůrců. Nápad na původní český muzikál zrál v týmu režiséra Davida Drábka deset let.

17.06.2021

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.