02.01.2023 10:31

Do léta uvede liberecké Divadlo F. X. Šaldy sedm premiér

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje na první polovinu příštího roku sedm premiér. Do konce června uvede čtyři činohry, dvě opery a jeden pohádkový balet. První novinkou příštího roku bude tragikomedie ze soukromí poslední královny Francie. Premiéru inscenace Marie Antoinetta amerického autora Davida Adjmiho chystá na konec ledna, uvedla na dotaz ČTK vedoucí marketingu divadla Eleanora Kočí.

Do jedné inscenace spojí činoherní soubor dvě disidentské aktovky, Audienci Václava Havla a volně navazující Příjem od Jiřího Dienstbiera. Na malé scéně diváci komponovaný pořad poprvé uvidí v polovině února.

Známá jsou i další dvě díla, která činohra zařadí příští rok do svého repertoáru. Na konci dubna uvede Želary od Květy Legátové, cyklus povídek do divadelní podoby převedl Jakub Nvota. Poslední novinkou sezony bude v polovině června komedie Světáci na motivy filmu Zdeňka Podskalského.

Opera 10. března uvede Madame Butterfly, jedno z nejhranějších děl Giacoma Pucciniho. Druhou novinkou bude na začátku června komponovaný pořad s názvem Cesta. Jeho základním pilířem je dětská opera Brundibár, kterou napsal židovský skladatel Hans Krása. Divadlo tím chce připomenout, že příští rok uplyne 80 let od smutně proslulého prvního uvedení Brundibára v koncentračním táboře v Terezíně.

Balet pro jarní část divadelní sezony chystá jednu novinku, vybral si více než sto let staré dílo Oskara Nedbala. Princeznu Hyacintu, což je humorný pohádkový příběh z prostředí Českého ráje, uvede poprvé na konci března.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, dr

Do léta uvede liberecké Divadlo F. X. Šaldy sedm premiér

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.