07.03.2022 10:19

Do Plzně se po pauze vrátí festival loutkového divadla Skupova Plzeň

Po pauze vynucené pandemií koronaviru se letos od 8. do 12. června uskuteční v Plzni 34. ročník nejstaršího profesionálního divadelního festivalu v České republice i v bývalém Československu Skupova Plzeň. Přehlídka, která se koná jako bienále, se letos poprvé v historii odehraje až po čtyřleté přestávce. V roce 2020 se totiž akci nepodařilo kvůli epidemickým opatřením uspořádat ani v řádném červnovém ani náhradním říjnovém termínu, řekla ČTK dramaturgyně pořadatelského divadla Alfa Petra Kosová.

Skupova Plzeň tradičně nabízí přehlídku toho nejlepšího, co se během dvou let v profesionálních i nezávislých významných loutkových a alternativních divadlech v Česku odehrálo. „My můžeme slíbit, že teď ukážeme opravdu výběr téměř všech statutárních významných divadel, ale i nezávislých významných divadel. Diváci to uvidí v přehledu v té největší žánrové šíři od klasických loutkových divadel až po ty mezní žánry, kde se pracuje se znakem, s objektem a s pohybem," uvedla Kosová.

Pořadatelé věří, že letošní ročník už žádná omezené nepoznamenají, program se stále tvoří. Pro diváky nabídne festival podle Kosové na různých místech kolem 40 až 50 představení.

Skupova Plzeň se poprvé konala v roce 1967 k 75. výročí narození a desátému výročí úmrtí Josefa Skupy. Do roku 1978 se konala každoročně, poté jako bienále. I letošní rok je svázán s významnými výročími. „Mimo jiné 130 let od narození Josefa Skupy, 110 let od narození Jiřího Trnky nebo 55 let od vzniku samotného festivalu," poznamenal ředitel divadla i festivalu Jakub Hora. Festival se kromě pořadatelské Alfy odehraje také v Divadle J. K. Tyla, v areálu DEPO 2015, v kulturním centru Moving Station, v Muzeu loutek a v exteriérech města. „Na 4. června chystáme novinku. Jako prolog se na Jiráskově náměstí odehraje jednodenní open-air festival,“ uvedl Hora.

Soutěžní části přehlídky se zúčastní přední soubory z ČR a Slovenska, program doplní i pozvané významné soubory z Belgie, Japonska, Španělska nebo Polska. Chystají se odborné konference na téma tradice loutkového divadla, setkání výkonného výboru Světové loutkářské organizace UNIMA, přímý přenos z Národního divadla Bunraku Osaka nebo speciální vystoupení Divadla Spejbla a Hurvínka, které uvede revue s původními loutkami Jiřího Trnky a Josefa Skupy.

http://www.skupovaplzen.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj

Do Plzně se po pauze vrátí festival loutkového divadla Skupova Plzeň

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.