12.08.2014 14:18

Do Šumperka se sjedou amatérští divadelníci z Česka i Slovenska

Šumperk od pátku ožije amatérským divadlem. Postará se o to šest desítek amatérských divadelníků, kteří se do města sjedou na tradiční divadelní dílny. Provedou je jimi pedagogové, režiséři a choreografové z Česka i Slovenska. S jejich prací se bude moci seznámit veřejnost na závěrečné prezentaci příští sobotu. Setkání mladých amatérských divadelníků se v Šumperku uskuteční podvacáté, informovali ČTK pořadatelé akce.

"Jezdí sem lidé z České republiky i ze Slovenska. U více než poloviny jde o účastníky z minulých let, kteří se k nám vracejí. Jsou to lidé, kteří se zabývají divadlem, ale jezdí sem i studenti divadelních škol," řekl dnes ČTK spoluorganizátor akce Karel Tomas. Podotkl, že zájemcům je od 18 do 32 let.

Pro mladé lidi s aktivním zájmem o divadlo z celé republiky je letos připraveno pět dílen. Největší zájem byl o jevištní poezii, kterou povede pedagog a režisér Pavel Khek. Další z dílen ponese název Jak umřít na divadle i ve filmu. Účastníky budou mít na starosti slovenský režisér Jakub Nvota a choreograf a poradce dobových šermů a bojů Petr Nůsek. "Účastníci společně nastudují nejslavnější scény ze Shakespeara, kde je přítomný boj. Seznámí se s charakterem jednotlivých postav, jejich motivacemi a pokusí se to všechno přenést do povahy vzájemných soubojů," podotkl Tomas.
Divadelníci se zapojí i do dílny s názvem Proč bychom se netěšili aneb Zkáza hlavního města věnující se katastrofám se slovenským režisérem Jozefem Krasulou. Základům moderní pantomimy či jevištního pohybu se bude věnovat dílna Neverbálno. Na účastníky čeká i akrobacie. Chybět nebude ani dílna, ve které se budou divadelníci snažit vytvořit první český autorský country muzikál s živou hudbou na jevišti.

Setkání divadelníků má ve městě dlouholetou tradici, datuje se již od roku 1995. Výsledky osmidenní intenzivní práce může veřejnost vidět na závěrečném vystoupení příští sobotu v šumperském divadle, kde se budou prezentovat účastníci ze všech pěti divadelních dílen.

www.nipos-mk.cz/?p=22655

Autor článku: ČTK: ftv, mha