19.06.2022 23:02

Do Vysoké u Příbrami se po 70 letech vrátila Dvořákova opera Rusalka

Do Vysoké u Příbrami se po 70 letech vrátila opera Rusalka Antonína Dvořáka, naposledy tu byla v kompletním provedení uvedená v 50. letech minulého století. Dnes večer návštěvníci Památníku Antonína Dvořáka slavnou operu sledovali pod širým nebem na různých místech zámeckého parku. Reprízy jsou plánované na 22. a 25. června.

O hlavní kulisu představení se postarala okolní příroda a také novorenesanční vila, kde se nyní nachází památník. „Právě tudy se Dvořák procházel, když Rusalku skládal. Slavné melodie k libretu Jaroslava Kvapila vznikaly v jeho hlavě během pravidelných procházek v parku v lese, kde se nachází i tajuplné Rusalčino jezírko," uvedla již dříve operní pěvkyně Anita Jirovská, která spolu s Eliškou Gattlingerovou alternuje titulní roli Rusalky.

Do projektu se zapojil mimo jiné švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud a další profesionální umělci. Hudba je upravená pro čtrnáctičlenný orchestr a nechybí ani pantomima. Na kostýmech se podílelo i Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami.

Uvedení Rusalky je jedním z hlavních taháků programu Středočeského kulturního léta. Letos nabízí 51 akcí pořádaných na 22 různých místech, mimo jiné na nádvořích hradů a zámků nebo v areálech skanzenů. Pro diváky jsou připravené nové žánry, novinkou je letos právě opera.

Památník Antonína Dvořáka (1841 až 1904) sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.

https://antonindvorak.cz/

Autor článku: ČTK: khj, mha, foto převzato z: https://www.facebook.com/pamatnikantoninadvoraka, autor: Petr Pírek Černohorský