13.06.2007 00:00

Dominique Boivin bude v Praze tancovat s bagrem

Praha 13. června (ČTK) - Výstava scénického výtvarnictví a jevištní architektury Pražské quadriennale zaplní centrum metropole řadou pozoruhodných projektů. Jednou z netradičních akcí bude "duo pro tanečníka a bagr", s nímž v neděli 17. června od 13:00 a 17:00 hodin vystoupí na náměstí Republiky francouzská skupina Beau Geste. V choreografii sólisty představení a současně autora koncepce a režiséra Dominiqua Boivina uvede představení nazvané Něžný bagr. Důležitou roli v něm má také řidič Eric Lamy.

Napětí vzniká mezi obrovitostí stroje a tělem tanečníka. "Používám rameno bagru pro jeho funkčnost a dynamiku, ale také jako lidskou ruku, která bere, odmítá, laská. Otáčení stroje je mohutný a úžasný pohyb, ale evokuje mi také cirkusovou manéž. Lopata, jejíž funkcí je hrabat, hloubit, přenášet a vysypávat, nabízí také poetickou variantu: ruka, která přenáší, povznáší a chrání," uvedl o představení Boivin.

Stroj přirovnává k lidské bytosti, drsné a nedokonalé, jako byl Boris Karloff ve filmu Frankenstein. "Snažím se také dotknout něčeho čarovného, snu z Krásky a zvířete," dodal choreograf.

České publikum tak bude mít příležitost objevit Boivinův svérázný způsob zacházení s humorem, přesný svět gest a také způsob, jak s lehkostí pojednat i vážné téma. Něžný bagr je současný hravý a dojemný tanec, který osloví malé i velké diváky, aniž by se v nejmenším zpronevěřil velkému tanečnímu umění.

Dominique Boivin a jeho skupina Beau Geste patří mezi stálice francouzského tanečního světa. V Česku se představí poprvé. Jejím trvalým sídlem je Val de Reuil u Rouenu, byla založena v roce 1981 a je kolektivem umělců - choreografů. Skupina se prezentuje klasickými tanečními představeními, ale i zvláštními typy přednášek - představení, kabaretních kreací, sólových choreografií, výukových programů pro děti a výstavami.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK