07.02.2022 18:40

Dozorčí rada bude brzy jednat o budoucnosti Severočeského divadla

Dozorčí rada bude v nejbližší době jednat o budoucnosti Severočeského divadla. Smlouva mezi Ústeckým krajem a městem Ústí nad Labem o společném financování vyprší za rok. Náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj) ČTK a Českému rozhlasu řekl, že změny jsou nutné, protože kraj není s fungováním divadla dlouhodobě spokojený.

„Nechtěl bych hodnotit uměleckou stránku, na to asi kompetenci nemám, ale na kraji jsme se dohodli, že 33 milionů korun, které posílá Ústecký kraj, je příliš mnoho. V nejbližší době se sejde dozorčí rada, která má připravit varianty dalšího postupu," uvedl náměstek. Své tři členy v dozorčí radě vyměnil kraj loni na podzim. Třemi zástupci za kraj jsou nyní zastupitelka Zdenka Vachková (ODS), zastupitel Vlastimil Skála (ANO) a režisér Filip Nuckolls, který v minulosti působil v ústeckém Činoherním studiu.

Na stole je podle Řeháka několik variant. Jednou z nich je vstup třetího subjektu. „Neumím predikovat, kdo by to mohl být, ale třeba se nabízí jiný kraj, Karlovarský kraj řeší podobný problém a Liberecký (kraj) také. Blízkost Saska je pro nás atraktivní a nevyužívali jsme je, třeba se nabídne i tato varianta," popsal možné verze dalšího fungování instituce. Z pohledu kraje by mělo být jasno s koncem společné smlouvy.

Ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) ČTK řekl, že se nabízejí tři možnosti. Divadlo by celé převzalo město, naopak muzeum, příspěvkovou organizaci města, by převzal Ústecký kraj. Podle Nedvědického je také varianta, že by zůstal současný stav, nebo by si muzeum nechalo město a divadlo by převzal kraj. Variantu, kdy by se o divadlo staral kraj, ale vnímá hejtmanův náměstek Řehák jako nereálnou.

Divadlo patří od roku 2012 městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: trs, hj