22.09.2020 10:53

Druhá vlna koronaviru přináší BuranTeatru nejistotu a stálé změny

Druhá vlna šíření koronaviru znamená pro brněnské divadlo BuranTeatr nejistotu, nutnost neustálých změn a obavy o budoucnost. Podle uměleckého šéfa Juraje Augustína kulturní instituce buď zavřou kvůli vládním opatřením, nebo budou dokola přerušovat provoz kvůli lokálním omezením, karanténám herců či produkčního týmu.

„Toto nebezpečí už velmi intenzivně pociťujeme dnes," uvedl Augustín na dotaz ČTK.

„Každou chvíli omezujeme provoz, posouváme akce, hledáme náhrady, dělíme týmy a řešíme kolize. Je otázka, jak dlouho v takovém režimu zvládneme fungovat a jak drasticky se to odrazí na příjmech. Také máme obrovskou obavu z toho, že případná další pomoc a kompenzace ztrát nemusí vůbec dorazit," popsal Augustín.

V první vlně podpořilo nezávislý profesionální BuranTeatr město Brno, díky kterému divadlo nepřišlo o personál a prostor. Výsledky žádostí o podporu podaných na ministerstvo kultury zatím v BuranTeatru neznají. Pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat, je prý jen otázkou času, kdy to BuranTeatr „finančně položí".

„Aktuálně jsme na hranici platební neschopnosti a nutně si potřebujeme vlastní činností vykompenzovat deficit, který způsobila první vlna. Pokud o tuto možnost výdělku přijdeme, čeká nás ten nejčernější scénář," uvedl Augustín. Obává se také toho, že i když vláda divadla nezavře, návštěvnost klesne kvůli obavám z nákazy a karanténám diváků.

„Z našeho pohledu je návštěva divadla bezpečná a děláme maximum pro to, aby se tak u nás diváci i cítili: vše pravidelně dezinfikujeme, personálu i divákům měříme při vstupu teplotu, pokladna je chráněná plexisklem a celé divadlo je v rouškách," uvedl Augustín.

Nová sezona se spoustou akcí přesunutých z jara se v BuranTeatru rozbíhala nadějně, pak ale začalo nakažených v Česku přibývat. Svou roli sehrálo i opatření, podle kterého lze prodávat lístky jen na sezení. Kvůli tomu BuranTeatr zrušil reprízy inscenace Deep Shit, při které se diváci pohybují po sále spolu s performery.

„V inscenaci nemáme jeviště jako takové, nejsou zde ani židle, a nebyli bychom tedy schopni vyhovět požadavkům na určená místa k sezení a na dvoumetrový odstup mezi diváky a performery, aniž bychom zachovali plnohodnotný divácký zážitek," uvedla PR manažerka divadla Dagmar Husárová.

https://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, hj