07.12.2022 09:03

Dvadlo DISK uvede premiéru autorské pohybové inscenace studentů KALD DAMU s názvem 57’12”

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena 16. prosince v divadle DISK. 

„Úplně původní inspirací pro vznik této inscenace byla fascinace vesmírem. Jakmile jsme o něm však začali číst různé knihy a konzultovat naše záměry s astrofyzikem, neustále se před námi objevovalo slovo ‘čas’. Po určité době přirozeně začalo téma času pronikat i do hereckých a pohybových improvizací, které jsme v rámci zkoušení prováděli. Nakonec se tak z času stal ústřední motiv celé inscenace,“ vysvětluje koncept inscenace dramaturg Jan Froněk.

Jedná se o druhou fázi zkoušení tohoto projektu. Původní projekt, O kosmu a všednosti, z kterého nová inscenace vychází byl klauzurním představením režisérů Romana Poliaka a Jana Froňka a byla možnost ho spatřit v prostorách Vzletu a NODu. Zatímco v předešlém nastudování se jednalo z velké části o improvizaci a byla zde naprostá absence rekvizit a jakékoliv scénografie, v nově připravené verzi se již tohoto úkolu zhostila Zuzana Sceranková. Přesto je minimalistický přístup nadále zachován. Mnohem důležitější pro vnímání konkrétního okamžiku je autorský sound design Jana Buriana, který doprovází tři performery celým představením. Ke studentkám herectví na KALDu Lucii Hrzalové a Marii Machové se připojil tanečník Lukas Blaha Bliss.

„Rozhodli jsme se pracovat s pohybem, a to v prázdném kruhovém prostoru. Soustředíme se na přítomnost herců, a to spíše po fyzické stránce než po psychologické. Oba nás baví práce s gesty a pohyb nám přijde jako velmi zajímavý způsob na měření a vyobrazení času,“ dodává režisér Roman Poliak.

Jedná se o jednu z mála pohybových a tanečních inscenací v prostoru divadla DISK. Představení vzniká ve spolupráci s tanečnicí, choreografkou a bývalou pedagožkou Katedry alternativního a loutkového divadla, Dorou Sulženko Hoštovou.  Inscenace je také netradiční díky prostoru hlediště, které je ve formě kruhu přímo na jevišti. Performeři se tak pohybují v naprosté blízkosti diváka. Inscenaci můžeme nazvat jako autoreferenční představení, které tematizuje samotnou přítomnost diváka na představení a čas, který spolu s performery prožije.

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Kamila Hurych

Dvadlo DISK uvede premiéru autorské pohybové inscenace studentů KALD DAMU s názvem 57’12”

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.