06.12.2022 09:44

Divadlo Hybernia připravilo scénickou verzi České mše vánoční

Scénickou verzi České mše vánoční HEJ MISTŘE připravilo pražské Divadlo Hybernia. V premiéře 6.prosince diváci uslyší mj. Karolínu Cingošovou (sopran),  Kristýnu Kůstkovou (sopran), Elišku Zajícovou (alt), Michala Bragagnolo (tenor), Tomáše Kořínka (tenor), Daniela Hůlku (bass) či Daniela Klánského (bass). Režie se ujal Petr Svojtka a dirigentem je Lukáš Klánský

První nápad realizovat Českou mši vánoční právě v Hybernii byl inspirován tím, že toto místo bylo po dlouhá staletí spojeno s církví, původně tu stával kostel, a později se tu usadili bosí františkáni, kteří přišli z Irska. Tvůrci se rozhodli navrátit divadlo alespoň na chvíli jeho původní podobu, což byla velká výzva pro scénografii. Jitka Nejedlá vytvořila pomocí jednoduchých objektů (kostelní lavice, vyvýšený kůr se zábradlím a boční šály) jasný a věrohodný obraz kostela, který dotváří videoprojekce Michala Nováka. A tak se koncertní provedení slavné Rybovy mše, v němž jsou muzikanti, sólisti i sbor umístěni do kostelních lavic, prolíná s činoherními vstupy, tedy příběhem rodiny, která se připravuje na Štědrý večer. Děti jsou nejprve vtaženy do magického prostředí kostela, a to právě ve chvíli, kdy v něm začíná koncert České mše vánoční. Maminka s tatínkem se mezitím snaží doma vše připravit na štědrovečerní večeři. Děti si během koncertu například vyzkouší strastiplnou cestu do Betléma, která je dlouhá 3 333km.  Důležitým vizuálním prvkem scénického koncertu jsou projekce, vycházející z materiálu natočeného v Třebechovickém muzeu betlémů. Jsou to detailní záběry  slavného Proboštova Betléma. Právě na postavách v tomto Betlému by se dal příběh Rybovy mše odvyprávět celý, protože díky mistrovství starých řezbářů se tu propojují biblické výjevy s obyčejným životem řemeslníků a prostého lidu z Třebechovic.

Česká mše vánoční bude v Hybernii uváděna v průběhu celého prosince, především v období vánočních svátků – více na https://www.hybernia.eu/program-divadla.

Autor článku: Jana Soprová