05.01.2018 10:05

Evropská divadelní cena pro Isabelle Huppertovou a Jeremy Ironse

Evropská divadelní cena (Europe Theatre Prize) je vrcholné ocenění za přínos evropskému divadlu, kterou udílí odborná porota za podpory významných evropských organizací jako je Mezinárodní asociace kritiků, Unie evropských divadel, Mezinárodní divadelní ústav, Asociace evropských festivalů aj.  Její první nositelkou se v roce 1987 stala Ariane Mnouchkinová, následovala ji řada špičkových tvůrců jako Peter Brook, Giorgio Strehler, Robert Lepage, Krystian Lupa, Peter Stein a další. V pořadí šestnáctá Evropská divadelní cena se předávala 17. prosince v Římě; slavnostní ceremoniál byl zároveň připomenutím třicetiletého výročí jejího prvního udělení. Cenu podpořilo italské Ministerstvo kultury jako jednu z událostí, kterou se oslavuje 60 let od podepsání Římské smlouvy.

[caption id="attachment_37680" align="alignleft" width="150"] Jeremy Irons[/caption]

[caption id="attachment_37681" align="alignleft" width="150"] Isabelle Huppertová[/caption]

Evropskou cenu získali dva herci - Isabelle Huppertová a Jeremy Irons. Oba patří mezi hvězdy jak divadelního, tak filmového umění, oba získali mnohá ocenění. Jeremy Irons dokonce všech tří (pro angloamerické herce) nejprestižnějších: filmové Academy Award, televizní Emmy Award and a divadelní Tony Award. Huppertová je držitelkou cen z řady filmových festivalů, dvakrát získala cenu César pro nejlepší filmovou herečku a mnohokrát byla nominována na Molièrovu cenu za nejlepší divadelní herecký výkon. Evropskou divadelní cenu získali nejen za své divadelní role, ale i za neobyčejně poctivou a precizní práci během celé divadelní dráhy, za to, že se ubránili zaškatulkování, že si s rozvahou volili scénáře (a odmítali ty nekvalitní, byť lukrativní).  Své mistrovství oba ocenění potvrdili i ve společném nastudování hry Harolda Pintera ... a v prach se obrátíš, kterou odehráli po slavnostním ceremoniálu.

Speciální ocenění tohoto ročníku byla udělena dvěma mimoevropským autorům, jako připomenutí toho, že se Evropa ani evropské divadlo nesmí uzavírat před ostatním světem – nigerijskému dramatiku Wole Soyinkovi a tuniskému režiséru Fadhelu Jaibimu. Další zvláštní cenu získal řecký režisér a choreograf Dimitris Papaioannou.

Nejnovějších držitelů Cen divadelní reality, které mohou získat režiséři nebo celé soubory za hledání nových cest moderního divadla, je šest: německá režisérka Susanne Kennedyová, slovinský režisér Jernej Lorenci, izraelská režisérka Yael Ronenová, Alessandro Sciarroni, italský režisér, jehož tvorba se pohybuje na hranici vizuálního umění, tance a nového cirkusu; dále ruský režisér Kirill Serebrennikov, který cenu osobně nepřevzal, protože je internován v Moskvě v domácím vězení, a estonské divadlo Theatre N099.

Nedostatek financí, který v poslední době předávání Evropských cen silně poznamenal, byl i tentokrát zjevně příčinou, proč byla prezentace divadelních děl oceněných tvůrců omezena na malé, v kontextu jejich tvorby až okrajové inscenace. Hvězdám evropského divadla tak sice v doprovodném diskusním programu vzdávali poctu desítky jejich slavných spolupracovníků, jejich tvorba, která by měla být argumentem nejsilnějším, zde byla zastoupena sporadicky.

Autor článku: Kamila Černá

Evropská divadelní cena pro Isabelle Huppertovou a Jeremy Ironse

Zahraniční divadlo

24.04.2024

Dirigenta Jakuba Hrůšu čeká debut v Carnegie Hall

Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi.

22.04.2024

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor (v abecednom poradí): Jana Borsuková s textom Nahá, Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě, Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.