24.04.2023 11:17

Fasáda divadla v Bruntále dostane opět novorenesanční vzhled

Fasáda divadla v Bruntále dostane opět novorenesanční vzhled. Oprava pláště budovy začne v polovině května. Potrvá nejméně osm měsíců. Vyjde na téměř 33 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. V nejbližších dnech by město chtělo podepsat smlouvu s vítěznou stavební společností.

„Podle současných předpokladů by práce mohly začít v druhé polovině května. Ačkoliv by měly podle návrhu smlouvy trvat osm měsíců, předpokládá se, že s ohledem na klimatické podmínky mohou být prodlouženy do jara příštího roku," řekl.

Dodal, že půjde o náročnou stavební akci. Projekt počítá s navrácením původní novorenesanční členitosti pláště divadla s odpovídajícími architektonickými prvky včetně obnovy zaklenutých okenních otvorů. Řemeslníci vymění okenní i dveřní výplně. Nynější sokl z pískovce nahradí nový ze slezské žuly. Barevnost fasád se sjednotí v bílé barvě. Výrazných úprav se dočká také prostor před vstupem do divadla.

„Čeká nás náročné období, kdy nejenže bude divadlo na několik měsíců zcela uzavřeno, ale stavební práce se dotknou také nejbližšího okolí. Věřím ale, že nakonec budou spokojeni příznivci divadelní scény i všichni, kteří ocení nový vzhled divadla," doplnil místostarosta Petr Rys (Bruntál 2022).

Budovu divadla si jako spolkový dům nechal v roce 1896 postavit Spolek katolických tovaryšů podle projektu Hanse Grubnera. Byl v něm sál pro 450 lidí. V průběhu let se často měnil název objektu. Katolický dům vystřídal Besední dům a později v 50. letech minulého století se divadlo jmenovalo Okresní dům osvěty. V roce 1953 v budově vznikl divadelní soubor a v roce 1965 se znovu přejmenovala. Tentokrát na Městské divadlo. V současné době neslouží žádnému stálému souboru. Vystupují tam zájezdová divadla.

 

Autor článku: ČTK: dvc, hj, foto převzato z: https://bruntal.pincity.cz/