30.09.2022 15:08

Festival alternativního divadla míří do Brna. Hlavní část se odehraje v HaDivadle

Nezávislá kultura, angažované divadlo a underground. Brněnská část festivalu …příští vlna/next wave… se blíží. Prostor pro setkání nezavedených a teprve přicházejících proudů, akcent na neznámé formy na pomezí divadla. Pražská část festivalu právě skončila, ta brněnská bude mít hlavní těžiště svého programu v HaDivadle od 7. do 9. října 2022.

„Mezi Čechy domov můj.“ Motto aktuálního 29. ročníku festivalu chce podnítit k přemítání nad teplem domova, ale taky onou iluzí, kterou si o milovaných věcech a jevech vytváříme. „Letošní Nextka přináší především divadla o domově, který máme, ztrácíme i znovunalézáme. Mottem festivalu je poslední verš Fidlovačky, abychom ukázali, že jsme hrdými Čechy a nebrání nám to ve vyprávění příběhů uprchlíků z různých zemí, kterým se snažíme porozumět a pomoci,“ přibližuje letošní zaměření festivalu Lenka Dombrovská, jeho kurátorka. Brněnská část programu přinese divákům adaptace výrazných literárních předloh, koncert undergroundové legendy, audiovizuální experiment i premiéru performance na pomezí rituálu. Část programu bude patřit performerům ze zahraničí a přinese jejich pohled na pojem domov. 

Moderní adaptaci románu Stefana Zweiga Svědomí proti násilí nazkoušelo slovenské nezávislé divadlo Uhol_92 pod názvem Ponížení a krvelační v režii Alžběty Vrzguly a uvede ji v pátek 7. října v HaDivadle. Druhou výraznou adaptaci literární předlohy přiveze do HaDivadla pražská MeetFactory v sobotu 8. října. Inscenace Vyšlapaná čára podle autofikčního románu Sary Baume otevírá téma tzv. krize čtvrtiny věku. Motiv domova, který festival v letošním roce akcentuje, se výrazně promítá do projektů Nidos a Language barrier equal. Protagonistkami performance Nidos, pod kterou je podepsaná kočovná platforma Le cabaret nomade, jsou tři herečky rozdílných národností reagující na téma domov a jeho podoby. Performance budou moci diváci navštívit v neděli 9. října v karavanu na Moravském náměstí před sochou Jošta. Projekt Language barrier equal pak vznikl spoluprací studentů DAMU a FAMU s příchozími studenty z Ukrajiny. Divadelní setkání Language barrier equal bude ve dvou uvedeních k vidění v Alfa pasáži taktéž v neděli 9. října a přinese pohled zejména na jazykovou bariéru, kterou mezi s sebou s nově příchozími Ukrajinci máme. 

Jedním z vrcholů brněnského programu bude živé uvedení zhudebněných textů Vratislava Brabence s PAL-POST UNIT pod názvem Růže na kmínku. Brabenec si jako jedna z legend českého undergroundu také odnesl letošní poctu festivalu …příští vlna/next wave… Program dále nabídne audiovizuální projekt Jana Motala nebo performance na pomezí rituálu Sbírání prachu. Kompletní a bohatý program brněnské části festivalu alternativního divadla je dostupný na hadivadlo.cz nebo nextwave.cz.

Autor článku: Marie Rotnáglová