14.02.2023 13:46

Festival Dítě v Dlouhé 2023

Festival se koná od 15. do 20. dubna a jeho program tvoří deset představení pro děti již od dvou let.

Festival zahájíme o víkendu 15.–16. dubna, kdy vás vedle čtyř představení čeká také doprovodný program v podobě sobotních prohlídek zákulisí a nedělního divadelního jarmarku. V následující všední dny pak budeme hrát dopoledne pro školy a v podvečer a večer pro veřejnost.

Sobotní program zahájí Naivní divadlo Liberec s inscenací Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Původní loutková komedie Víta Peřiny pro děti i jejich dospělý doprovod je autorskou variací klasické pohádky o Červené Karkulce a vedle moderních loutkářských postupů tvůrčího týmu se dostalo ocenění i hereckému umění Antonína Týmala, který byl za roli lesního adjunkta nominován na Cenu Thálie. Na odpolední představení od 15 hodin si můžete koupit i vstupenky rozšířené o prohlídku zákulisí.

V neděli dopoledne uvedeme Řeku, hravou inscenaci pro děti již od dvou let, ale i pro jejich starší sourozence, rodiče či prarodiče. Obrazivé vyprávění o vodě, řece, vodních tvorech, lidech na břehu a také o plynutí vody a času vzniklo pod hlavičkou produkčního studia Damúza.

Nedělní odpoledne je určeno dětem od devíti let, pro které kladenské Divadlo Lampion pod názvem Případ Edward připravilo autorskou variaci na známý film Tima Burtona. Před i po představení bude v horním i dolním foyer probíhat divadelní jarmark s nabídkou mnoha aktivit pro děti i dospělé.

I ve všední dny budeme letos hrát pro děti již od šesti let, a proto budou podvečerní představení začínat již v 18 hodin. V pondělí to bude pohádka Karla Šiktance Svatojánský oheň, kterou na jeviště ústeckého Činoherního studia přivedl básníkův vnuk David Šiktanc. Příběh o síle lásky, tradicích i moci je poetický textově i jevištním ztvárnění. Úterní Šípková Růženka z královéhradeckého Divadla Drak už získala řadu ocenění na domácích i zahraničních festivalech, a to nejen za gagy naplněnou formu maňáskové grotesky, ale také – obdobně jako liberecká Karkulka – za herecký výkon Jana Popely v roli Zlé sudičky (včetně nominace na Cenu Thálie).

Závěr festivalu bude patřit Klicperovu divadlu z Hradce Králové a jeho adaptaci bestselleru Vojtěcha Matochy Prašina. Stejně jako v knize půjde i na jevišti o život hrdinům mladým i starým, uvidíte stroj Hanuše Nápravníka i Nápravníka samého s jeho milou Annou. A samozřejmě zloducha Hroudu i s jeho gorilami Krausem a Navrátilem… Akční příběh z pražské čtvrti, v níž nefunguje elektřina, mobilní signál ani data, získal svou první divadelní podobu v režii Pavla Kheka, výpravě Jozefa Huga Čačka, s hudbou Ivana Achera a pohybovou spoluprací Marka Zelinky.

https://www.divadlovdlouhe.cz/festivaly/dite-v-dlouhe-2023/

Autor článku: převzato z: https://www.divadlovdlouhe.cz/