13.04.2023 16:39

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede letos premiéru komedie 39 stupňů

Plzeňský open-air festival Divadelní léto pod plzeňským nebem uvede letos premiéru komedie 39 stupňů podle stejnojmenného špionážního filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935 a pak se po 16 sezonách na několik let odmlčí. Pořadatelé ze spolku Panamo se k pauze rozhodli kvůli určitému vyčerpání, chtějí také pracovat na nových projektech. Festival, na který dříve chodilo přes 9000 diváků, poznamenaly i dva roky pandemie koronaviru a loňský rok, kdy se na návštěvnosti projevila energetická krize, růst cen a válka na Ukrajině, řekla dnes novinářům ředitelka festivalu Marcela Mašínová.

Pořadatelé každý rok na lokaci, většinou v centru města, přinesli novou inscenaci ušitou přímo na míru Plzni a v repríze uvedli inscenaci z předchozího roku. Přehlídka patří k největším open-air divadelním festivalům v ČR. Když začínala, seděli diváci na dekách na zemi, v uplynulých letech se stavělo hlediště s elevací až pro 500 diváků. Loni se ale nevrátili diváci, kteří chodili před koronavirem, lístky si koupilo jen 5000 lidí. „Za těch uplynulých 15 let se nám festival zvětšil. Oproti původní myšlence nám trochu vyrostl pod rukama a my se cítíme trochu unavení a vyčerpaní a zjistili jsme, že ho děláme tak trochu z rutiny a to nechceme. Chceme zjistit, jestli nám a divákům ten projekt bude chybět, jestli má ještě pro Plzeň potenciál a jestli se k němu budeme někdy chtít vrátit," řekla Mašínová.

Letošní ročník plánovaná pauza nijak neovlivní. Scéna se vrátí do Proluky v sadovém okruhu, kde se v roce 2008 odehrál první ročník s Moliérovým Donem Juanem. Hra 39 stupňů vznikla jako adaptace Hitchcockova filmu, inspirovaného špionážním románem Johna Buchana z roku 1915. „Vypadá to jako protimluv, že je to komedie podle Hitchcocka, ale je tomu skutečně tak. Ten titul je velmi úspěšný na West Endu a už prošel i řadou českých a moravských jevišť, my ho poprvé v Česku uvedeme jako open-air. Patrick Barlow z toho udělal komedii pro čtyři herce," řekl režisér Zdeněk Bartoš, který na festivalu režíroval v roce 2014 komedii Lhář.

Angažování tak malého počtu herců pro velký počet rolí, neustálé převlékání a dynamika příběhu vede podle něj k řadě komických situací. „Představitel hlavní role hraje jen jednu postavu, herečka už hraje tři velmi rozdílné ženské postavy a pak jsou tam dva klauni a každý z nich odehraje 20 až 25 postav a postaviček - londýnské bobíky, padouchy, recepční, skotské dudáky, dokonce i bažinu a mlhu na skotských blatech," uvedl režisér.

V inscenaci, která bude mít premiéru 15. června a poté deset repríz, hrají Jan Meduna, Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Od 10. do 15. července festival uvede reprízy loňské inscenace Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho s Dianou Tonikovou a Milanem Šteindlerem. Doprovodný program odstartuje už 6. června koncert Jsme muzikál! v podání muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla. Tradiční součástí doprovodného programu je také večer takzvané slam poetry, tedy přednesu vlastních básnických textů.

http://www.divadelnileto.cz/

Autor článku: ČTK: lap, dr, foto převzato z: https://www.novinky.cz/