10.06.2019 10:04

Festival Mateřinka – divadlo a ještě něco navíc

Pět dnů nabitých divadlem a zábavou – to je Mateřinka, festival profesionálních loutkových divadel s inscenacemi pro děti předškolního věku, jehož 25. ročník se uskuteční v Liberci ve dnech 18. až 22. června 2019. Pro děti a jejich rodiče bude hrát celkem 21 českých a zahraničních souborů, uvedena budou také představení pro věkovou kategorii batolat. Kromě divadla se mohou obyvatelé Liberce a okolí těšit na bohatý doprovodný program. V plánu jsou koncerty, výstavy, filmové projekce, loutková dílna nebo třeba průvod v maskách a divadelních kostýmech, kterým bude festival v úterý 18. června v 15:00 hodin slavnostně zahájen.

Pod širým nebem se pak uskuteční hned tři speciální akce, které by si nikdo neměl nechat ujít.

Po celou dobu konání festivalu bude před libereckou radnicí k vidění ELEFANTELIN, sloní vzducholoď na záchranné misi! Legendární vzducholoď Zeppelin a létající sloní maskot festivalu Mateřinka totiž pro letošek spojily své síly. Na záchrannou aeronautickou divadelní misi v útrobách sloní vzducholodi Elefantelin se odlétá každý festivalový den od 10:00 do 18:00 vždy v celou hodinu, v úterý 18. června pouze v 16:00, 17:00 a 18:00 hodin. Let je zdarma, padák za příplatek. Vstupenky je nutné vyzvednout předem na pokladně Naivního divadla, nejpozději však 15 minut před začátkem představení. Dostupné budou od 10. června 2019. Předem upozorňujeme, že kapacita Elefantelina je omezena na maximální počet 13 diváků.

Další pozvání míří opět před radnici, kde bude v úterý 18. června ve 21:30 hodin možné spatřit OBŘÍ LOUTKU RYTÍŘE. Vycházet bude z ulice 5. května a po příchodu na náměstí se promění v anděla. Loutka je vyrobená z ocelových plátů, je vysoká sedm metrů a váží necelé dvě tuny. Ocelový obr vznikl v umělecké dílně kováře všeuměla Petra Píši v roce 2015 při příležitosti ceremoniálu, který slavnostně zahájil akci Plzeň – evropské hlavní město kultury.

A do třetice míří pozvání kam jinam než na náměstí Dr. E. Beneše. Zatímco festival začal průvodem masek a kostýmů, uzavírat ho bude absolutně mobilní, klikou poháněný, svébytně hudební i svérázně divadelní projekt ORCHESTRoj, který v sobě ukrývá neskonale živý big band čítající na dvě desítky muzikantů. Toto mechanické hudební divadlo přivedl na svět třešťský rodák Petr Píša. Dirigent, muzikant, herec, zpěvák, kapelník, dramaturg, umělecký kovář a také autor již zmíněné Obří loutky.

Přijďte s námi oslavit jubilejní 25. ročník festivalu Mateřinka, bude to stát za to!

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Festival Mateřinka – divadlo a ještě něco navíc

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.