01.11.2022 11:25

Festival Nekropolis přiveze do Prahy přední evropské loutkáře tvořící pro dospělé

Že loutková představení nemusí být pouze pohádky pro děti, ale že dokáží poetikou a magií oslovit i dospělé, ukáže od 4. do 7. listopadu v pražském Paláci Akropolis šestý ročník mezinárodního festivalu Nekropolis. Současnou loutkovou tvorbu v jejích nejrůznějších podobách zde představí přední slovinské divadlo Lutkovno gledališče Ljubljana s inscenací Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena, francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku, české Studio Damúza a jeden z nejlepších světových loutkových tvůrců Matija Solce. Návštěvníci uvidí také aktuální nabídku studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, včetně dokumentární loutkové inscenace ruské scénografky Darii Gostevy. Festivalový program doplní world music koncerty a hudební afterparty s česko-slovinskou kapelou Fekete Seretlek, pařížskou dechovkou Orkestar Gabriella, belgickou formací Old Salt čerpající z americké lidové hudby, francouzsko-slovinskou dvojicí Gaja Sušelj & Toby Kuhn, česko-slovinskou kapelou Mačka Papaš a českou formací AUTA. Festival pořádá Studio Damúza a Palác Akropolis.

“Návštěvníci festivalu Nekropolis budou mít unikátní možnost vidět v Praze zahraniční loutkáře tvořící pro dospělé. Vycházíme z toho, že loutkové divadlo nejsou jen pohádky pro děti, ale že umí dobře zpracovávat i vážná a aktuální témata - i třeba válku nebo smrt,” říká na úvod dramaturg festivalu, loutkář a šéf souboru Fekete Seretlek Matija Solce. “Diváci si vedle zážitků z velmi magických okouzlujících představení i divokých koncertů odnesou poznatek, že dnešní loutkářství už dávno není to, co si pamatují ze školních let. Že má co předat dospělému divákovi, že umí být mrazivé, vtipné i aktuální,” doplňuje ředitelka festivalu Zuzana Cajtlerová.

Festival zahájí v pátek 4. listopadu v Paláci Akropolis jedno z hlavních lákadel festivalu – slovinské Lutkovno gledališče Ljubljana (Loutkové divadlo Ljubljana) s představením Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena Statečný cínový vojáček, které zkoumá vlastnosti objektů a přivádí je k životu. “Rytmický text, expresivní hudební pasáže, vztah mezi minimalismem a kakofonií, kontrasty mezi atmosférou čajového obřadu a živou animací,” láká Matija Solce. O večerní afterparty se postará kapela Fekete Seretlek.

Sobotní program 5. listopadu zahájí studenti DAMU známým pohádkovým příběhem Sedmero krkavců. Hlavní večerní divadelní program poté obstará francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku a jejich loutce Pulcinelle, u nás známé jako Kašpar. “Nakreslí si nejslavnější loutku na světě a s nezkrotným nadšením se chystají předvést představení výjimečných kvalit. Nic ale nejde podle plánu,” líčí tvůrci. Po představení zahraje pařížský Orkestar Gabriella – dechová kapela hrající makedonské a srbské lidové písně.

Neděle 6. listopadu začne představením Moskva-Dačnoje ruské scénografky z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Darii Gostevy. Komorní dokumentární loutková inscenace vypráví o podivném domě pod smrky kousek za Moskvou. “Ze vzpomínek se noří nejen tajemný dům se studenou kuchyní postavenou z okenních rámů a strmými červenými schody, ale i jeho bizarní obyvatelé a sousedi: zpívající buržujka, veterán afghánské války, sourozenci Dong a Jumbli a další zvláštní obyvatelé tohoto blízkého a přece tak vzdáleného světa,” přibližuje Daria Gosteva. Divadelní program ve velkém sále zajistí Matija Solce a jeho Malé noční příběhy o spisovateli, který začne psát příběh, zatímco všichni spí. Jeho postavy však v průběhu noci nečekaně ožijí. Program zakončí americká kapela z Belgie Old Salt. Hraje původní hudbu, která vychází z národního dědictví jednotlivých členů – pocházejí z USA, Belgie, Švédska, Francie a Skotska.

Program závěrečného festivalového dne v pondělí 7. listopadu zahájí vizuálně-zvukové představení Karkulka aneb jak se do lesa, tak se z lesa těžko studentů KALD DAMU. V hlavní roli této inscenace je les, jeho obyvatelé, tajemná atmosféra a zvuky. Příběh se odklání od původní předlohy a jeho důraz je kladen spíše na sugestivně atmosférickou stránku a představivost samotného diváka. Skupina Fekete Seretlek zakončí festival svojí novinkou – inscenací EXIT. Loutkový kabaret živé folk-elektronické hudby v kombinaci se zvukem materiálů nabídne odlišný pohled na Andersenovu tvorbu.

PROGRAM:
Pátek 4.11.
18:30 – 19:30 | koncert: AUTA (CZ), (Jazzbar) dobrovolné vstupné
19:30 | Lutkovno gledališče Ljubljana: Darkroom (SVN)
21:00 | koncert: Fekete Seretlek (CZ) ~ (velký sál)
23:00 | koncert: Mačka Papaš (CZ/ SVN) ~ (malá scéna), dobrovolné vstupné

Sobota 5.11.
18:00 | DAMU: Sedmero krkavců
18:30 | koncert: Gaja Sušelj & Toby Kuhn (FR/ SVN ) (Jazzbar), dobrovolné vstupné
19:30 | La Pendue: Poli Dégaine (FR)
21:00 | koncert: Orkestar Gabriella (FR) ~ (velký sál)
23:00 | Společný jam

Neděle 6.11.
16:30 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje
18:00 | Matija Solce: Malé noční příběhy (SVN)
19:00 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje
20:30 | koncert: Old Salt (BEL) ~ (velký sál)
22:00 | Společný jam

Pondělí 7.11.
19:00 | DAMU: Karkulka aneb Jak se do lesa, tak se z lesa těžko
20:00 | Fekete Seretlek: EXIT

www.palacakropolis.cz

Autor článku: Kateřina Sochací; Foto: archiv festivalu